Permalänk
Medlem

Gaming PC. Budget 8-9k.

Tjena,

Detta är första posten jag skriver på denna sida, men jag har sett hur ni har hjälpt andra så tänkte äsch varför inte. Jo det är nämligen så att jag tänkte gå in i PC Gaming världen igen men jag blir tokig på vad som skall köpas osv. En jäkla djungel rent ut sagt. Har haft en Gaming laptop men det var 2011, sedan dess har det mest varit konsol. Höll på med stationära när jag var yngre men det har hänt så mkt sen dess.

Jag har varit inne på allt från YouTube till Komplett, Webhallen, Dustin osv. Jag vill inte bygga en egen, det kanske kommer senare men om ni hjälper med delar så kanske jag kör nå config hjälp av Webhallen eller Inet eller nåt.

Stort tack på förhand!

Permalänk

@Xolazi: Vad är det för spel du tänkt spela? Sugen på Intel eller AMD?

Skulle starkt rekommendera att vänta till AMD släpper sina nya 3000-serie processorer då det nog kommer vara bra prestanda på dom till ett bra pris men även då Intel kommer sänka priset på sina processorer då.

Permalänk
Medlem

@crillspett: Juste det glömde jag skriva! Jag vill spela de senaste spelen, men är inte så kräsen med Ultra osv om Medium funkar så det går att spela är jag glad, men tackar inte nej till high såklart. Hmm okej, när släpps de? Intel eller AMD kvittar

Permalänk

@Xolazi: Tror de ska släppas den 7e Juli och även AMD's nya grafikkort Radeon 5700 serien ska släppas då om jag inte misstar mig. Annars är det ju inge fel att köpa någon dator med t.ex. en Ryzen 5 2600X och ett Nvidia 1660Ti som jag tror ändå skulle räcka rätt långt, men om man vill ha det lilla extra så skulle jag nog vänta med tanke på att deras processorer kommer ha lite fler kärnor i alla prisklasserna, t.ex. AMD Ryzen 7 Gen. 1 & 2 har 8C/16T och Ryzen 5 har 6C/12T då den nya serien kommer ha 12C/24T för Ryzen 7 och 8C/16T för Ryzen 5 till ett rimligt pris.

Permalänk
Medlem

@Xolazi AMDs nya proccesorer släpps den 7 juli tillsammans med deras nya grafikkort:)

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

@Nimrod47: Tack, toppen då vet jag

Permalänk
Medlem

@crillspett: Jaha, det var inte så långt kvar ändå. Jag kommer nog ändå vänta till nästa löning. Okej så någon av AMD:s nya kanske då samt en Nvidia 1660Ti alt de nya Radeon 5700. Resterande delar då?

Permalänk
Medlem

Det går även rykten om att nvidia väntas släppa nya kort och sänka de "gamla" korten i pris. Detta ska tydligen hända strax efter 7/7 i svar på AMDs lanseringar. Så att vänta en dryg månad till slutet på Juli är nog ingen dum idé om man vill kunna fynda och få lite mer för pengarna.

Samtidigt så har flera sidor sommarrea just nu vilket gör att man kan fynda bra priser på saker som Ram, SSD, chassi, kylning etc. Är ditt mål att t.ex Inet ska bygga dator åt dig kanske det är bättre att passa på redan nu.

Permalänk

@Xolazi: Skulle rekommendera 16GB RAM (2x8GB) 3000Mhz Corsair Vengeance, PSU 650-750W Rek. Corsair TX750M semi-modulärt ungefär 150 spänn dyrare än 650W bara, jag själv kör bara SSDer i min dator så skulle rekommendera det men om man vill ha ned kostnaden lite så är ju HDD bra val & kanske något Fractal Design chassi eller något beroende på vad du vill ha för look.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Xolazi:

@crillspett: Jaha, det var inte så långt kvar ändå. Jag kommer nog ändå vänta till nästa löning. Okej så någon av AMD:s nya kanske då samt en Nvidia 1660Ti alt de nya Radeon 5700. Resterande delar då?

Kollar man på priserna idag så är inte 1660Ti ett så jätteprisvärt kort. Jag hade istället rekommenderat Vega 56 som är något snabbare och ligger på ca 3000kr. Men priserna kan ju förstås ändras.

Om du ska vänta en månad så fråga om en korg då istället. Så många komponenter presterar extremt likvärdigt (många är egentligen bara rebrands av samma produkt) så när man har en rätt tight budget att hålla (som i ditt fall) är det bättre att gå efter priset. Eftersom priserna ändras hela tiden i och med kampanjer/reor/prisjusteringar så är det bättre att inte rikta in sig för mycket på något innan man verkligen ska köpa grejorna.

Visa signatur

Citera för svar!

CPU: i9-9900K + Be Quiet! Dark Rock Pro 3. Moderkort: ASUS ROG Z390-F. Minnen: Corsair Vengeance DDR4 2x8GB 3000MHz. GPU: GigaByte RTX 3080 Gaming OC. SSD: Corsair MP510 500GB. HDD: WD Blue 3TB Nätagg: EVGA SuperNova G2 850W. Chassi: Corsair 4000D Airflow.

Permalänk
Medlem

@Samlooh: Aha okej det var korg det hette, sorry visste inte det okej bra att veta, jag kan ju alltid köpa något mindre flashigt nu och uppgradera senare, bara Chassit är större så det får plats