Uppgradera dator från 2011 för att få BFV att flyta på bättre?

Permalänk

Uppgradera dator från 2011 för att få BFV att flyta på bättre?

Hejsan!

Byggde min dator 2011 och har kunnat spela spel utan problem fram tills nu, mina specs:

Intel i5-2500k 3,3ghz cpu (ej överklockad)
Nvidia Geforce 970 Strix 4gb (köpte för ett par år sedan)
8 gb ram
1TB WD Black HDD
Win 7

I Battlefield V får jag oftast runt 40 fps med en hel del lagspikes, stuttering och man märker att datorn inte helt pallar köra på så väl som i äldre spel utan att det saktar ner då och då, laddningstiderna är långa dessutom. Kör allt på lägsta men med 1920x1080 upplösning, och det ser fortfarande riktigt snyggt ut för att vara lägsta settings måste jag säga!

Men jag vill ha lite bättre prestanda i det här spelet, minst 60 fps och gärna höja grafikinställningarna något! Spelar gärna på 1920x1080 och behöver inte spela på högre upplösning.

Vad är det enklaste/billigaste jag kan göra för att höja prestandan till spelbart skick (och gärna snyggare grafik)? Detta är vad jag gissar, är lite okunnig då jag inte har koll på dagens datorkomponenter.

-Överklocka CPU - är detta tillräckligt?
-Ger 8gb ram till stor effekt för spel som bfv?
-Dubbla asus 970 strix 4gb? Är detta värt nog? (köpa ett till begagnat på tradera)
-Skaffa en SSD - hur bra är detta för ett spel som bfv?

Eller bör jag göra flera av dessa + annat? Tack för all hjälp!

Mvh
Martin

Permalänk
Moderator

Överklocka processor: Det får du testa och se hur lång du kan överklocka processorn.
Mer ram: Vad ligger din ram användning på?
SLI: Beror på hur bra stöd BFV har stöd för SLI, rekommenderar att du kör på ett starkare kort för minimal eventuell huvudvärk.
SSD: Asså det laddar snabbare men inte mer än så.

Visa signatur

Citera om du vill ha svar!
Tycker du om sidospår? :D Besök The Wiki Game
Har du fråga angående modereringen? PM till Moderatorerna eller Kontaktformulär