Forumdelen sponsras av

Vilken SPF-modul och fiberkabel till Edgerouter4?

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Metropolis Zone
Registrerad
Aug 2003

Vilken SPF-modul och fiberkabel till Edgerouter4?

Tjingeling vänner

Jag har en Edgerouter4 på G och vill trycka in en SFP-modul i edgen sen direkt till jacket. Fiberkabeln som går in i mediakonverteraren (HET-3012) står det Plus CORNING G.657.B2 Optical Fiber LSZH OFNR (UL) c (UL) E316737 (F.RoHS).

Bild tagen himma
https://ibb.co/dW8sjfY

SPF compability list Edgerouter
De som bla. är kompatibla är dessa UF-MM-1G, UF-SM-1G-S (tillv.artikelnr.).
https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/205220850-EdgeSwitch-SFP-SFP-and-DAC-Compatibility-List

Jag önskar att få veta vilken SPF-modul jag bör köpa av de två samt vilken kabel (Jacket - SPF) så jag slipper ta den som går in i mediakonverteraren. Är för osäker för att chansa.

Någon snäll själ som sitter på skills inom detta?

Ps känner till att TV går på annat VLAN men det är inte aktuellt här endast bredband.

☯ Computer geek since Windows 95, 1996. Jazz Jackrabbit & Settlers II PRO ☯
.workstation No. Ⅸ. i7 4770k at 4.4ghz ⚕ 32gb ddr3 ⚕ 512gb ssd ⚕ ati vega 64.
.htpc. asus ⚕ FX-5650 ⚕ 16gb ddr3 ⚕ 128 gb ssd + 1.5tb hdd. ⚕ nvidia geforce gtx 970
.sqlserv. i5 4670k at 3.5ghz ⚕ 16gb ddr3. ⚕ 256gb ssd

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Helsingborg
Registrerad
Aug 2002

Har du ens kontrollerat om du får lov att byta för ISP eller om ens tjänsten kommer fungera när du ansluter optokabel till egen utrustning?

Apple Mac mini 2012 (primär desktop)
Apple Mac mini 2012 med Ubuntu server som Plex-server
MacBook Pro 13tum early 2015 (när iPad inte räcker till)
PSN ID:iller Xbox live:illerG Wii U:illerG Switch:iller

Trädvy Permalänk
Medlem
Plats
Metropolis Zone
Registrerad
Aug 2003
Skrivet av iller:

Har du ens kontrollerat om du får lov att byta för ISP eller om ens tjänsten kommer fungera när du ansluter optokabel till egen utrustning?

Absolut!

☯ Computer geek since Windows 95, 1996. Jazz Jackrabbit & Settlers II PRO ☯
.workstation No. Ⅸ. i7 4770k at 4.4ghz ⚕ 32gb ddr3 ⚕ 512gb ssd ⚕ ati vega 64.
.htpc. asus ⚕ FX-5650 ⚕ 16gb ddr3 ⚕ 128 gb ssd + 1.5tb hdd. ⚕ nvidia geforce gtx 970
.sqlserv. i5 4670k at 3.5ghz ⚕ 16gb ddr3. ⚕ 256gb ssd

Trädvy Permalänk
Medlem
Registrerad
Dec 2008

Du behöver öppna din cts, och om det är en lös sfp så kan du läsa på den. Och även testa den i edgeroutern, vet inte hur kräsna de är på sfp:er. För vi måste veta vilken våglängd som körs. Här finns datasheet https://www.ctsystem.com/en/support/dwfile.php?docpid=181