Visa signatur
[AMD 64 Winchester 3500+][Asus A8R-VMP (skitkort!)][Kingmax 4x512MB ram][Hitachi 160G SATA][Sapphire X1950XTX 512MB DDR4 PCIe][Soundblaster X-Fi Platinum][Nesteq NA 4501 450W][Hyundai L90D+ 19]
Nån erfaren här som kan tipsa mig om böcker?
Har hobbyprogrammerat i C++, och Java, under en lång tid, men aldrig gått en riktig utbildning och jag har säkert lärt mig många saker fel.
Har en drivande idé just nu över ett projekt som jag vill göra om, och som jag inte gjort helt klart men är funktionellt på en nivå. Projektet är användbart säkert för många, både individer och företag (använder den själv hela tiden), och just nu har jag en teknisk obeprövad idé för projektet som jag känner åtrå efter att testa och få klart (även om det skulle sägas vara onödigt där man uppfinner hjulet på nytt), och projektet vill jag nu också fullända så som det var tänkt, vilket kommer göra det mycket mer användbart inom dess kategori. Det kommer att ta tid dock!
Har självklart andra projekt, t.e.x. ett spel, som går just nu över realistiska mål (tid, resurser och kunskap) för en hobbyprogrammerare som gör jobbet själv, samt andra mindre projekt, som är mer tillfredsställande än ekonomiskt tillbakagivande att göra.
Håller just nu på att lära mig Vulkan som är väldigt avancerat (kan likväl använda OpenGL som är enklare), men jag skulle vilja ha en bra bas över att förstå mig på flödet och uppbyggnaden av hur Vulkan gränssnittar med GPU:er, och Vulkan är i princip en ersättare av OpenGL, även om OpenGL troligtvis inte kommer att bli ej bruklig under min livstid. Vulkan kräver otroligt många steg för att ens rita en triangel på skärmen, och är så pass kraftfullt att det är lätt att göra fel som programmerare. Därför vill jag förstå mig på vad jag ens gör, och hoppas att det finns en eller flera böcker som förklarar flödet och vad man ska tänka på. T.e.x. som ger en förståelse över minneshantering, trådar (Vulkan är visst asynkront), optimering, läs/skriv flöden m.m..
Likså vill jag lära mig mer om Shaders, dock har jag inget behov att avancerat förstå mig på dessa, men det vore positivt att förstå sig på mer avancerade funktioner vilka kan komma till användning längre fram kanske, samt att det är roligt.
I övrigt skulle det vara fint att lära sig en bra rutin att bygga upp applikationer, det är en bred kategori, men jag vill kunna effektivisera min programmering, har märkt att jag är väldigt oeffektiv vid objektorienterad programmerade där jag skapar klasser som jag sitter och gör om hela tiden eftersom jag kanske har gjort dom fel, eller att jag inte kan bestämma flödet över hur applikationen ska se ut och ändrar mig mitt i.
Självklart kan man gå en kurs också, men oavsett skall man ha litteratur också som kan förklara hjälpa en.
[AMD 64 Winchester 3500+][Asus A8R-VMP (skitkort!)][Kingmax 4x512MB ram][Hitachi 160G SATA][Sapphire X1950XTX 512MB DDR4 PCIe][Soundblaster X-Fi Platinum][Nesteq NA 4501 450W][Hyundai L90D+ 19]
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.