@tore_a: Välkommen, och jag måste säga, otroligt välskrivet inlägg!!
Skulle inte vara så orolig angående temperaturen bak på nätaggregatet. Specifikationen är ju för temperaturen på luften som går in i nätaggregatet, så det är inte helt konstigt att den som går ut är varmare än så då de finns en del effekt att kyla av i ett nätaggregat under drift.
Fläkten i nätaggregatet är ju även temperaturstyrd så att den skall hålla en viss maxtemperatur, och när du närmar dig den specificerade maxtemperaturen så kommer den att låta rätt högt, vilket är ju något att tänka på. Sedan bör det ju även finnas någon form av temperaturskydd, vilket gör att datorn kommer stängas av ifall det blir för varmt.
Hittade förresten ett test där de jämförde in och ut temperaturer under drift och vid in inloppstemperatur på ca 25C så var utloppet närmare 43C. Det vill säga långt under specifikationen.
Att uppgradera till en 92 mm fläkt kan göra skillnad, men kanske inte så stor som du tror, men visst testa att byt. Du kanske även bör se över att du får ordentligt med luft in från fronten, ser rätt restriktiv ut på bilderna jag får när jag söker på chassit. Ser ju även ut som att det kan en del jobb att få dit 2x 80 mm fläktar också, då det bara verkar vara en plats där bak.
Angående byta CPU kylaren så kommer ju mängden värme i chassit att vara den samma, samma effekt som skall kylas av, och då står nog ändå grafikkortet för den större delen av värmen oavsett (3x mer än CPUn). Lägre ljudnivå är väl den större skillnaden i det hela.
Oavsett är ju detta något man får testa sig fram till, då det inte finns någon standardiserad formel över hur man skall designa kylningen utan det är väldigt individuellt för olika system.
Har du mer frågor så återkom gärna.