Rätt onödig tråd i de flestas ögon säkert men..
Det är så att jag har aldrig själv kört med parabol-TV även om jag kommer ihåg hur det blev populärt för många år sedan samt hela eran med folk som hade hembyggda kort med stora EPROMS där man brände koder etc..
Har alltid haft kabel-TV eller IP-TV samt inte känt behovet..
Men så fick jag en parabol av en bekant som jag hjälpte o flytta och det råkar vara så att min TV faktiskt har inbyggd satellitmottagare.
Så jag tänkte att det är väl lite kul o testa för skoj skull ändå.
Så efter lite läsande börjar jag få grepp om höga och låga frekvensbandet, H eller V polarisering, lokaloscillator etc, vad en LNB faktiskt gör och hur man hittar vart man ska sikta sin mottagare.
Fixade till en kabel och satte upp parabolen som jag försökte ställa in med mobilens kompass samt lite ögonmått.
Sattfinders är för .. de som vill ha en enkel tillvaro, hehe.
Lyckades väldigt måttligt tills jag efter "sista försöket" att få in Astra 1 (?) istället fick väldigt bra signal på Thor 1W.
(Lita inte på mobilens kompass, den visar ca 20 grader fel i min Huawei ..)
Thor 1W är en rätt tråkig satellit med massa kodade kanaler och en del fri radio, fick upp Donald Trump på Sky News iaf.
Tänker att nu vet jag ganska väl vad jag befinner mig på horizonten och borde kunna hitta de andra med en gradskiva till hjälp iaf
Ska låna ett digitalpass som visar 0,1 grader på jobbet också.
Vad finns det för satelliter man kan titta på, gärna med okodade kanaler åtkomligt, mer är bättre, gör det mest som en kul grej ?
Har som sagt inte lagt några pengar på detta, förutom några kronor för en ny kabel som ska nå ner från taket och in till min TV.
Tänker på några killar på en defcon konferens eller liknande som berättar hur de en gång i tiden riktat in mot en okänd satellit och hittat massa oskyddade videoströmmar ingen trodde de skulle se, för att ingen brukade kika precis där.
Nu lär väl det inte hända, men man kan ju låtsas iaf