Moderkort och RAM till stationär dator, ett par frågor
Jag är i process med att köpa ny stationär dator efter att RTX 3000 serien lanseras. Då kommer jag att välja Intel 10700k som processor.
Men när det kommer till moderkortet så har jag lite frågor. Då som jag förstår det så är det ett moderkort med 1200 socket av krets Z490 som gäller.
Men utöver detta så strecker sig inte min kunskap längre av vad jag behöver.
Några grundkrav har jag på moderkortet dock.
- Bluetooth 5 eller senare /Wi-Fi 6 eller senare måste vara med.
- Det ska finnas en del USB 3.0 portar eller senare.
- Det ska fungera med enklare överklockning. Men kommer inte skruva upp processorn till vansinniga nivåer.
- Märket ska vara någon av dom större aktörerna så att man vet att support/garanti fungerar om något mot förmodan skulle strula i framtiden.
Frågorna jag har till detta. Vilka RAM minnen ska jag välja? DDR4 antar jag, men jag har ingen aning om vilket märke jag ska ha och vilken Mhz. Jag spelar spel över 1440k och även de nyare spelen.
- Ska jag ha 16 eller 32 gb RAM?
- Vilken Mhz rekommenderar ni att man har på RAM minnerna?
- Vilken CL vill jag ha och spelar det någon roll? Ser att det finns CL15,16,17,18,19 osv.
- Passar vilket moderkort som helst till de valda frekvenserna på RAM minnet eller måste man överklocka på något sätt för att få ut all kraft. Förstår inte denna biten så bra alls. Står en max frekvens på moderkortet, men RAM minnerna har ofta en frekvens över moderkortet i specifikationerna.
- Ska man ha 2 eller 4 ram minnen och spelar det någon roll?
- Ska man ha low profile eller inte på RAM? detta är till för höjden på kylare om jag förstår det rätt? men presterar dom annorlunda.
Sen vet jag inte hur viktigt det är med ljudkort, har Steelseries Arctis Pro Wireless. Jag lyssnar på en del musik och spelar en del FPS, men är inget streamer. Även om jag inte är någon Audiofil så ska ljudet vara skapligt. Jag spelar inte heller på någon elitnivå.
Sen vet jag inte om det är något jag inte tänkt på. Men tycker detta med moderkort/ram/ljudkort är svårt och därför frågar jag er experter vad ni har att säga. Eftersom jag köper ny dator vart 8e - 10e år så är budget inga problem. Men samtidigt vill jag inte betala ett överpris för något jag inte har nytta för, men vill också välja rätt grejer och ha skaplig prisvärdhet för behovet. Kommer som sagt inte monsteröverklocka något.
Blev många frågor, men jag hoppas att någon här har lite kunskap och kan förklara och ev rekommendera vilket RAM/Moderkort jag ska ha i första hand så att jag inte går och plockar fel saker.
Tack på förhand