Problem med hårddisk

Permalänk
Medlem

Problem med hårddisk

jag har ett litet problem med en av mina hårddiskar!
Innan Bootade WinXP jag från den hårddisken men nu ville den inte vara med dom det.. den kärvade lite nu dom sista veckorna så jag misstänker att den ahr krashat, men jag vet att man ska kunna plocka data från en krashad hårddisk med olika program.
Någon som kan namnet på något sådant program? jag hade viktiga filer där som jag behöver få till baka.. vissa är inte viktiga vissa filer är bara av nöje men som jag vill behålla..

Men det är inte det enda problemet.. Om jag nu får tag på ett sådant program e jag inte säker på att datorn "hittar" hårddisken eftersom den inte syns i Utforskaren. Men går jag in på System och enhetshanteraren finns min hårddisk där.. Den sitter som Primary Slave.. Vad ska jag göra för att kunna komma åt disken?

Visa signatur

//ANdreas Johansson