nytt bygge A520i + 5600X startar inte
Höll på och byggde och överklockade datorer back in the day, men nu har jag inte haft PC på 15 år. Tyckte det var dags dock och har nu byggt ihop en maskin. En hel del som har ändrats sen jag höll på senast, men mycket är sig också likt så klart.
Problemet är rätt uppenbart: när jag trycker på power-knappen så går fläktar igång och rgb på pumpen men sen inget mer.
Mitt moderkort "ska" ha stöd för Zen3. Bios för det kom i september och det står "3rd generation amd ryzen ready" på lådan. Hittade dock lite trådar där folk behövt uppdatera bios för att få saker att fungera. Lyckligtvis har det stöd för Q-flash plus.
Sagt och gjort så kopplade jag ur allt utom atx-kontakt och 8-pin (bort med cpu och ram också). Laddade jag ner senaste bios, formatterade ett usb-minne, döpte om bios-filen enligt instruktion och tryckte på knappen. De första försöken vägrade den läsa usb-minnet - såg på usb-drivens egen led att den accessades men moderkortets orange led:en tändes inte alls. Provade med ett par andra stickor, och till slut tog det. Följde beteendet den ska, först blinka snabbt när den läser sen långsamt när den flashar. Sen stängde den av allt (vilket den ska). Lät det stå så en kvar ungefär, sen glad i hågen satte jag i cpu, ram och de nödvändiga kontakterna. Fortfarande inget. Fläktar och ljus, men ingen bild.
Har den just nu i "minimalt" läge med så lite som möjligt inkopplat. Full komponentlista:
- Cooler Master NR200P
- Gigabyte A520i AC
- Ryzen 5600X
- Corsair Vengeance LPX 32 GB (2 x 16 GB) DDR4 3600 MHz C18
- Gigabyte 3070 Gaming OC
- Corsair SF600 psu
- NZXT Kraken X63 AIO
- Samsung 970 Evo 1GB M.2
Började med allt inkopplat men har skalat bort allt icke-essentiellt. Just nu är följande inkopplat på moderkortet:
- cpu
- block/pump (usb-kabel till header på moderkortet, fläktkontakt till CPU_FAN, sata till nätagget)
- ram (har även testat med bara ett ena minnet, sen andra och i olika slots)
- atx-kontakt
- 8-pin kontakt
- power-switchen från frontpanelen
- radiatorfläktarna till SYS_FAN
HDMI-kontakt från moderkortets HDMI till skärmen. Vet att skärmen funkar, använder den till min laptop.
Sorry för värsta uppsatsen... men har testat allt jag kan komma på. Några uppslag?