WindowsXP och konflikter....

Permalänk
Medlem

WindowsXP och konflikter....

Efter en del seghet i datorn felsökte jag och fann att datorn delar en IRQ på 2 olika hårdvaror. Men när jag skulle ändra kunde jag inte eftersom det var "grumligt" eller hur man ska förklara och man kunde därför inte ändra.

Någon som vet hur man kan göra för att ändra IRQ:en?

Tack på förhand.

Permalänk
Medlem

i biosen har jag för mig om den stödjer det förståss vissa märkes datoer har låst bios så inte går att ändra så mycket lycka till

Visa signatur

workstation q9450 2.66ghz asus p5q deluxe 2x2gig dominator pc8500 ati1950pro

Permalänk
Medlem

Där problemet ligger eftersom jag har en DELL. :]

Permalänk
Medlem

Om du inte har mycket gamla pci/isa kort med tillhörande gamla drivrutiner så finns det ingen anledning att ändra irq-inställningarna. XP är faktiskt riktigt bra på att hantera det där på egen hand. Sök anledningen till slöheten någon annanstans i första hand.

Ifall inget annat hjälper går det att boota XP så att den inte rör irq-tilldelningarna som BIOS:et gör, det kan lösa ev. konflikter som XP inte kan hantera. Men kolla först allt annat!