Dator fryser och startar om av sig själv.

Permalänk
Medlem

Dator fryser och startar om av sig själv.

Hej

Problem
Det problem jag har är att datorn fryser av sig själv och sedan startar om. Och det är inte ett temperatur fel då temp på processorn och grafikkort inte når över 90 c. När datorn har startat om så fungerar allt som det ska och jag kan använda den fel fritt under den tid jag använder den främst för at spela dator spel. Problemet började för några veckor sedan

När jag sökte runt efter ett svar på vad som kunde vara fel så var det många som skrev att det kunde vara något med nätaggregatet. jag vet att en lösning på problemet är att ha datorn på dygnet runt men jag bar datorn i samma rum som jag sover så det skulle inte fungera så bra.

Icue Dashboard Temperaturer när jag körde Satisfactory
Icue dashboard

Pc Specs
Chassi Corsair Obsidian 500D Tempered Mid Tower
Grafikkort Asus Geforce RTX 2080 Ti Rog Strix OC
Prosessor Intel Core i9-9900K
Ram HyperX Fury DDR4 3200MHz 32 GB
Kingston 2TB M.2 SSD
Moderkort ASUS ROG Strix Gaming
PSU Corsair 850W
CPU Kylare
Nya Front Fans Corsair 140mm 2-pk

Jag vet inte så mycket om datorer så all hjälp är bra hjälp tack för svaren.

Tagit bort skrik på hjälp i rubrik /Andreaz1, mod
Permalänk
Medlem

Kollat Loggboken ifall det finns felmeddelande där?

Testat att dra ur och koppla in alla kablar igen,kanske att det är dålig kontakt?

Permalänk
Medlem

Kan vara moderkortet som stryper volten för mycket till cpu i vissa lägen. Testa höja en snudd och testa igen.

Permalänk
Medlem
Skrivet av beejac:

Kan vara moderkortet som stryper volten för mycket till cpu i vissa lägen. Testa höja en snudd och testa igen.

Hur gör man det?

Permalänk
Medlem

Vad gör du när det händer? Kan det hända när som helst eller är det när du gör något specifikt det brukar hända?

Visa signatur

Phanteks P400A RGB : Asus Prime X570-P : Ryzen 9 5900X : Corsair H100X : 32GB G.Skill Trident Z Neo 3600CL14 : Sapphire Nitro+ 6800 XT : Xiaomi 34" Curved 3440x1440 : Playseat Evolution Alcantara : Thrustmaster T300RS GT / Ferrari SF1000 Edition Add-on : HP Reverb G2

Permalänk
Medlem
Skrivet av Gortman:

Hur gör man det?

Det skiljer sig hur parametrar i BIOS är namngivna, så kolla upp någon guide för ditt moderkort på nätet.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Alphahanne:

Vad gör du när det händer? Kan det hända när som helst eller är det när du gör något specifikt det brukar hända?

Det kan hända när som helst.

Permalänk
Medlem

Du kan alltid ladda hem https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html och se om du har några blåskärmsloggar.
Finns det inga blåskärmsloggar så tyder det mer på att någon hårdvara orsakar en omstart snarare än att det är ett mjukvarufel, då kan det mycket väl i sådant fall ha med volten att göra som påpekats ovan.

Vcore på bilden ser ganska stabil ut, varför jag gissar att det är något annat.
Hur mycket har du ledigt på din hårddisk?
Har du tillgång till någon annan hårddisk?
Du kan alltid kolla med https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/ om det verkar finnas några varningsflaggor.