| R7 5800X3D @-30 i PBO2 + Noctua NH-U12s | ROG Strix B450-F | 32GB HyperX Fury Black 3200MHz | RTX 3080 TUF OC | Define R4 + Noctua NF-A14 (x2) & NF-S12A + Noctua NA-FC1 | Corsair RM 850X v2 | Samsung 970 Evo Plus 1TB + Crucial MX300 2TB | LG 27GL850
free market och masochisms?
kan någon förklara för mig hur folk tänker med att bara shitposta fri marknad. bokstavligen hela vårt samhälle är baserat på reglering och rättigheter. men när det kommer till diverse sak dom inte bryr sig om ska folk lida.
i en fri marknad kan en arbetsgivare ge dig 0kr i lön för du får arbetserfarenhet finns säkert någon som tar jobbet över dig endå.
i en fri marknad kan bus o tågbiljet kosta 100 000kr per resa för du har inget annat alternativ.
men så tänker dom inte för det ska bara gälla grafikkort.
det är inte en fri marknad när några få dåliga aktöter medvetet saboterar tillskottet för sin egna agenda. det är kontrollerad marknad då.
dessa personer älskade kartellbildningen av ramminnen också det är som att dom njuter att bränna pengar för att någon oligark ska kunna simma i sin basäng som joakim von anka
Jag tycker att vi lever i en fri marknad, även om jag tycker det är ruttet att köpa upp grafikkort för att sälja dem dyrare på tradera ligger minst lika mycket ansvar på de som är korkade nog att köpa för dyrt. Jag kan ta D-kort och köpa en buss, lägga upp reklam för att jag kör mellan Malmö och Göteborg för 100 000:-/sittplats, dock kommer ingen vara dum nog att betala det. Anledningen till att vår fria marknad funkar är att företagen konkurrerar om kunderna och folk är generellt sett prismedvetna. Skulle SJ sälja biljetter dyrare än det kostar att åka samma sträcka med bil skulle fler antagligen välja bilen.
Angående jobb har vi inga lagstadgade minimilöner i Sverige, vilket är praxis i många andra länder. Däremot har vi kollektivavtal som styr upp de flesta stora företagen, men alla små företag är inte knutna till ett kollektivavtal och där kan man troligen jobba gratis om man vill. Dock brukar folk inte göra det om det inte är en närstående som äger firman.
Antar att denna tråd har att göra med "anti-scalping"-tråden.
Vi har en fri marknad som är väldigt lite reglerad. Företag på en fri marknad får sätta vilka priser de vill, det finns ingen lagstadgad regel som säger att ett 3080 skall kostar 7800 kr utan Nvidia och återförsäljarna får sätta vilka priser de vill sen är det upp till konsumenterna att bestämma vilka priser de är villiga att betala.
Jag tycker också priserna jämfört med tidigare är väldigt höga, men det går inte att komma ifrån det faktum att om priserna i butik varit högre hade det inte varit någon scalping och ej heller några väntetider.
Att inte ha en fri marknad har testats i vissa länder och då överstiger i allmänhet efterfrågan tillgången vilket innebär att man får fördela utbudet på ett annat sätt, vanligtvis genom ett kösystem.
- 23 / 4 Nyhetsquiz vecka 16 2023: Rekordstora hårddiskar dubbelt stopp 55
- 23 / 4 Krönika: En föredetta RGB-fantasts bekännelser 61
- 23 / 4 Uttjänta AMD Radeon RX 580 blir nyckelringar 19
- 22 / 4 Helgsnack: Visa din datorhörna! 4573
- 21 / 4 Fredagspanelen 292: Netflix-snyltare och Partnerpartaj med RTX 4070 10
- Elbilar vs Bränslebilar - Diskussionstråden468
- Spara sina semesterdagar eller kompledighet?45
- Hjälp med nytt ljud-system21
- Värdering av dator13
- Dagens fynd — Diskussionstråden44606
- BankID inför digitalt ID-kort181
- Intel eller AMD? Uppgraderingskit2
- MSI uppdaterar moderkort för att skydda Ryzen 7 7800X3D13
- Fått mitt Google Pay konto inaktiverat, någon som råkat ut för samma?0
- Batteriet är ofunktionellt till omstart och påslagning3
- Säljes [Intressekoll] Playseat Challenge
- Bytes Bytes: 4 x 32GB DDR4 REG-ECC mot 4 x 32GB DDR4 non-ECC (Desktop)
- Säljes Tagentbord,Mus,Keycaps
- Köpes AMD grafikkort köpes!
- Säljes Apple Watch Ultra ny i kartong
- Köpes Köpes/bytes Strix 1070 mot
- Säljes 46" Samsung TV, 2 Datorskärmar samt HP Elitedesk 8100.
- Säljes Uppgraderings kit till speldator
- Säljes Speldator
- Köpes Söker ett nvidia kort
- Snabbkoll: Använder du en trådlös mus?0
- MSI uppdaterar moderkort för att skydda Ryzen 7 7800X3D13
- Samsung tar staplade battericeller från elbilar till telefoner25
- ARM ska bygga egna kretsar11
- AMD siktar på mellanklass med Radeon RX 7600 i maj36
- Apple avslöjar tre nya Mac23
- Nytt Unreal Engine 5-spel kräver minst Geforce RTX 2080 Super102
- Komplett vårfirar med Bonanza 6 – önska erbjudanden i forumet!130
- Intel utmanar AMD med nytt L4-cache i "Meteor Lake"31
- Ryzen 7000X3D-processorer kastar in handduken89
Externa nyheter
Spelnyheter från FZ
- Nu är hela Zelda: Tears of the Kingdom-reklamen släppt idag
- Ett officiellt Call of Duty-brädspel har utannonserats idag
- Dead Island 2 såldes i över 1 miljon ex på tre dagar idag
- Rapport: Netease stämmer Blizzard på nästan en halv miljard idag
- Guerrrilla bekräftar att det kommer fler Horizon-spel idag