Hej!
Nu har jag klockat för första gången. Detta blev resultatet:
AMD Barton 2500+ @ 11 x 200 Vcore: 1,75 V Vdimm: 2,8 V
HIS Excalibur Radeon 9700 Pro @ 351 (core) / 339,75 (mem)
Har testat med 3DMark 03 och fick inga artefakter vad jag kunde se. Kanske en liten i "Mother Nature" (inte säker). Men då hade jag kört kortet i högre frekvenser tidigare utan att låta det svalna.
Har inte kört Prime95 någon längre stund, bara kört 20 omgångar utan fel hittills. Men ska sätta igång det för ett par timmars räkning senare.
Har som mest lyckats pressa upp tempen i 51.5 C, vilket ju inte är så farligt. Den brukar ligga på ca 40-42 vid idlande med Messenger, mIRC och lite sådant igång.
Vad tycker ni? Kan jag pressa ur lite mer utan att byta kylning? Grafikkortet harr originalkylningen, CPU:n har en Alpha 8045 med en 80 mm Enermax-fläkt. Ska jag kanske höja spänningen på AGP-porten? Nu är den på original (1,5 V).