Enklare dator | Skärmar + monitorarm | G910 Orion | Skänkes garderobsrensning
Hej där! Gör en liten rensning bland alla grejer jag samlat på mig genom åren inför en flytt. Alla priser är exklusive frakt. Säljer till vem jag vill och om jag vill.
En hel del av sakerna vill jag bara bli av med till någon som behöver dem bättre, då föredrar jag helt klart upphämtning, men de kan skickas mot fraktkostnad om det är flera saker som skickas samtidigt.
Upphämtningsplats:
Trollhättan, alternativt Göteborg (vid vissa tillfällen)
Till salu:
Dator, pris: 1000kr?
Relativt utdaterad gamingdator, saknas vissa komponenter för att den ska bli fullständig. Hade tidigare ett 1070 i den och det gick att spela det mesta på lägre grafikinställningar.
Komponenter i nu:
Chassi: Svart fractal (?) case, vet ej modell. Det är ljuddämpat på bägge sidor. Inga större kosmetiska saker att anmärka på. Syns på bild, dock dammigt då datorn står i förråd just nu. Datorn har nyligen blåsts ur invändigt däremot.
Minne: 16gb (4x4gb) DDR3, 2st HyperX, 2x Corsair
Mobo: Asrock Z97 anniversary edition | produktlänk: https://www.komplett.se/product/828007
CPU: Intel 4690k. Varit lätt överklockad det senaste, inte märkt av några bekymmer med den.
Kylare: Sitter i någon CPU-kylare från BeQuiet och diverse andra fläktar i chassit.
Nätaggregat: BeQuiet PowerZone, står max combined power 850W på det.
Datorn behöver alltså kompletteras med grafikkort och hårddiskar i första hand.
Monitorarm och skärmar, pris: 700kr inkl. 3 monitorer?
Trippel monitorarm från Iiglo. Använder numera bara en skärm så den behövs inte längre. Fungerar som den ska. Inga tydliga kosmetiska defekter. Har också tre skärmar jag helst skickar med armen:
BenQ XL2411. Riktig klassiker till skärm. 144hz.
Fujitsu P23T-6 Thor Edition. 60hz, inget speciellt. Använts som sidoskärm för arbete
Någon ytterligare enklare Fujitsuskärm som också använts som extra.
OBS finns inga fötter till någon av monitorerna, har använt dem ihop med VESA-fästen samtliga gånger.
Logitech G910 Orion Spectrum, pris: 300kr
Välanvänt men fungerar som det ska. Inga större märken eller liknande. Behöver rengöras lite men har regelbundet plockats isär för rengöring. Riktigt skönt tangentbord, bytte egentligen bara för att gå över till TKL.
TI-84 Plus (miniräknare), pris: 200kr?
Fungerade sist den testades, behövs troligtvis bara bytas batterier. USB-sladd medföljer.
Skänkes:
2x Blue Microphones Snow. En saknar stativ, en har stativ. Bägge fungerade fint sist jag testade dem.
1x Logitech UE6000. Trådlösa hörlurar. Många år sedan de användes men de är i fint skick och fungerade sist de testades.
2x Fujitsu-monitorer, säljes i huvudsak tillsammans med monitorarm men skänkes om det intresset inte finns. Finns inga fötter till någon av monitorerna.
Bud i tråden, vill helst bara bli av med grejerna så är det någon som är intresserad av stora delar löser vi något bra pris.