Permalänk
Medlem

Solceller - hjälp mig räkna!

Jag är lite sugen på att skaffa solceller, men jag tycker det är jättesvårt att hitta en vettig kalkyl för om det faktiskt lönar sig. De flesta jag hittat visar inte hur dom räknar (och det lilla dom visar verkar ofta vara glädjesiffror).

Jag hittade Solcellskollen och dom visar åtminstone det mesta av deras uträkning och ger en lite parametrar att skruva på.

Men då ser kalkylen i stället riktigt dyster ut. Vi bor i Värmland, har normal taklutning i riktning mot väster, 13MWh/år och 10kW anläggning. Med deras förvalda priser och ett lån på 3.5% som finansiering blir slutsumman -3 958 kr efter 25 år... Ingen toppeninvestering direkt.

Är det här verkligheten (att om man måste låna till dagens räntor lönar det sig inte) eller var räknar den fel?

Permalänk
Medlem

Lägg på i kalkylen att tak och fasad kan slitas fortare p.ga. håltagning för kablar och annan montering och tiden det tar att beställa och vara med när hantverkarna kommer så blir kalkylen ännu lite sämre.

Men glöm inte att räkna in värdeökning på fastigheten heller.

Kom på ytterliggare en rad som påverkar.
Permalänk
Medlem

Det viktiga del att tänka på är ju att du i princip inte tjänar pengar på solceller, utan du sparar pengar jämfört med alternativet att köpa in från elnätet. Vad har du för kostnader för el idag, och hur räknar du på att dina kostnader utvecklas framåt?

Själv sitter jag med vindandelar och har en väldigt förutsägbar elkostnad i åratal framåt. Jag har fått offert på 11 000kwh anläggning för 153 000. Att gå över till solceller skulle spara ca 1,5kronor per kwh (elavtal samt elnätskostnad), dvs ca 15 000kr om året.

15 000 kr (besparing) / 153 000 (pris) ger 9,8% "avkastning" per år. Rätt hyggligt, jämförbart med börsen i stort. Det är dock utan att ha räknat på finansiering, och då äts en stor del av besparingen upp så jag avvaktar i dagsläget.

Permalänk
Medlem
Skrivet av zulbat:

Lägg på i kalkylen att tak och fasad kan slitas fortare p.ga. håltagning för kablar och annan montering och tiden det tar att beställa och vara med när hantverkarna kommer så blir kalkylen ännu lite sämre.

Men glöm inte att räkna in värdeökning på fastigheten heller.

Det med värdeökningen är intressant. Visst kanske någon är villig att betala mycket mer för boendet tack vare solcellerna, men om huset saknar solceller så finns ju fortfarande möjlighet för köparen att köpa in solceller själv efteråt. Värdet borde ju inte öka mer än solcellerna kostar iaf.

Om jag skulle köpt ett hus skulle jag nog värdera begagnade solceller i huset till ~50-70% av nypriset av solceller.