Permalänk
Avstängd

Tänkte bygga en HTPC hur? ?

Jag har fått tag i en antik dator med 80 mhz CPU, 5 gb hd, 64 mb ram, fick osså ett grafikkort : g4 64mb , tänkte så här att jag har ju alltid velat ha en HTPC så varför inte, enda nackdelen var ju att ja inte visste hur man gjorde , så jag skrev denna tråden , kom osså på att det var en fede kass CPU, så jag tänkte klocka den , hur gör man det igentligen, ennu en anledning att skriva denna tråd , då fattas bara ett ´fede chassi, jag hitta ett på : clas ohlsson.se artikel nr 32-1316 . det är en aliminium väska med måtten 44x32x13,5 tror ni att det går att få in ett normalt moder kort( det från 80:an) i den + en dvd enhet + nätagg + hd+grafikkort, ljudkort och modem, i den + ett antal fläcktar och en fläcktkontroller ???????, o det nu går så tänkte jag osså smälla in ett plexi glas på locket och ett eller två ccfl blå rör , vore fett,,,!! Tacksam för svar!

Permalänk

Du kommer inte kunna göra mycket skoj med en 80MHz.

Modem??? Varför?

Permalänk
Medlem

Hur mycket väntar du dig att kunna klocka en 80mhz prolle?

Visa signatur

Indigoue hatar dubbla negationer.

Permalänk

Han kanske får upp den i 90 Mhz

edit: stavning

Permalänk
Avstängd

vill kunna surfa o se på film via bredbandet

Permalänk
Avstängd

man kan ni skriva hur i h-e man över klockar en CPU då ,,,

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av lgc_benne
vill kunna surfa o se på film via bredbandet

Det kommer inte dina processor klara av.. Även om du överklockar den!

[edit] Ja denna svensk vara bra på den!

Permalänk

Tycker du har lite taskig attityd lgc_benne. Lyssna på vad folk säger, du kan inte bygga en HTPC med den där datorn. Och för övrigt kan man söka lite på internet om man inte vet någonting alls om det man frågar om. Så slipper vi förklara allting från början om och om igen för folk som inte vet.

http://www.google.com

Permalänk
Medlem

Ne, det blir kärvet med den cpun. köp ett billigt celeron paket

Visa signatur

Det man inte har i huvudet får man ha under huven!

Permalänk
Medlem

du behöver en cpu på 500mhz eller uppåt för att det ska fungera vettigt som htpc

den där kan du typ ha som dörrstopp eller nåt

Permalänk
Medlem

Fan, bra idé, dörrstopp...

Visa signatur

Indigoue hatar dubbla negationer.

Permalänk
Medlem

Jag har en uråldrig 486a, men den funkar till websurf, mp3, dörrstopp och gamla spel. Den har bra mått (23x19x10cm).

Permalänk
Avstängd

Jaha, vissa kanske har samma inställning som NASA... Det enda den prollen kommer att klara av är att räkna plus och minus... Gör som jag gjort, köpte mig ett VIA EPIA M10000 och monterade in hela schabraket i en gammal trälåda som fick en omgång spackel och färg. Jag beställde ett mobo för ung. 1600.- och en dvd-spelare (slot-in) 500 .- och lite minne ~500.- fungerar finfint att köra på tv:n. Jag köpte hela rasket på komplett.se förresten.

Visa signatur

Registrerad: 2002-11-26
Http://www.norrlandsguld.nu - Om du vill vara dig själv för en stund
Uppför man sig som en idiot så är risken stor att man är en...