Senast redigerat
ASUS B550-f-Gaming, R9 3900X, HyperX 3200Mhz cl16 128Gb ram, MSI GTX 1070ti gaming oc@ 1979Mhz/8996Mhz.
[Lista] De bästa gratisprogrammen för Windows
Köpte precis en ny speldator och kände för lite nostalgi med Assassins Creed Black Flag. Spelet vill inte starta i helskärm. Har googlat problemet och testat lite olika förslag på lösningar som jag hittat på de första sökträffarna, liksom att skriva "fullscreen" i rutan för startalternativ på Steam, men lyckas inte lösa det.
Någon som vet råd?
Edit: Bytte till rätt skärmupplösning och fick åtminstone upp spelet i stort fönster över hela skärmen, men lyckas fortfarande int få det till helskärm. Funkar av sig självt för andra spel jag kör, kan tilläggas.
enligt reddit verkar det som att ubisoft tog sönder fullscreen med senaste uppdateringen och du behöver patcha ner spelet till en äldre version för att få det att fungera igen.
gissar att de vill sälja fler remaster licenser
ASUS B550-f-Gaming, R9 3900X, HyperX 3200Mhz cl16 128Gb ram, MSI GTX 1070ti gaming oc@ 1979Mhz/8996Mhz.
[Lista] De bästa gratisprogrammen för Windows
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.