Ursprungligen inskrivet av Faerie
Det var som fan, jag är ju inget pro direkt men jag kan inte fatta hur toss kan slå mass tanks/vult/goliaths/turrets. Alla partier jag sett har terran spelaren pretty much bara byggt bo med sina tanks utanför toss bas och sen var spelet mer eller mindre slut. Toss techar mot carriers, terran bygger goliaths och vinner för det mesta. På marken bankar tanks/minor allt vad toss har och goliaths kan döda allt vad de har i luften.
Och man kan knappast bedömma starcraft efter lt! På kartor som Hall of valhalla har jag inte sett zerg vinna mot en bra toss. Och på lt, finns det verkligen ett problem så stort att några väl micrade stormar inte kan klara av det?
Dessutom kan du inte bedömma hela rasläget utifrån en enda turnering, det är knappast tillräckligt med underlag. Kan bara säga att jag verkligen inte håller med dig Iskall. Men som sagt jag är knappast ngn progamer.
baserar inte det hela på det, men jag tog det som ett exempel. Jag är inte pro gamer men jag håller bra koll på vad som händer i spelet. Och du tycker inte att det lutar lite åt att zerg äger toss när typ 50% av alla _zerg_ spelare (progamers i korea) kan hålla med toss spelarna om att toss är svaga mot zerg. Mest för att toss har minst "trick" att ta till. Alla strategier verkar redan vara tagna.
Jag säger bara en sak om det där med att toss inte kan slå en tank push med vullies, tanks, minor o allt det där. Kolla på ett par replays med blackman så får du se att det går hur bra som helst.
så länge du har en exp från ett annat håll så är går det att ta ut en push relativt lätt, typ om vi tar LT som exempel så expar du inte natural exp i början utan tar nån av "main" istället, då kan du komma med enheter från båda hållen när han pushar, Och jag kan säga att jag älskar när folk tankpushar mig (är P spelare).
Det gick rykten i korea om att psi storm skulle bli kraftigare, det skulle räcka till att göra P starkare mot Z.