Hej! Jag tänkte bygga en dator för att spela följande titlar: Tarkov, BF, WoW, CSGO. Och suktar inte efter att maxa skiten ur något spel med skyhög fps, däremot är det ju trevligt om det flyter på bra.
Kommer köra med ett RTX 4070, alternativt 4070 super. Men när jag börjar kika på CPU så blev jag rätt vilsen, har aldrig kört med AMD och kan ingenting om AMD. Alltid bara klickat hem den senaste i7an, men efter lite googlande igår så visade det sig att intel verkar ha jätteproblem numera, och innan det så har jag alltid fått höra att vissa AMD-modeller också haft problem med stabilitet och värme.
Så folk verkar bara prata om 7800 och 9800, men dom är ju slut tamejfan överallt! Måste man vänta på dom, eller finns det något alternativ som hade funkat bra till mitt ändamål ändå? Jag behöver inte ha världens bästa processor som folk säger att 9800 är, men har sån liten koll på AMD.
Vore supertacksam om någon kunde peka mig i rätt riktning här.
Inet har ju tillexempel, 7950X3D, 7950X, 9900X, 9700X i lager. Har dom några kända fel, eller varför pratas det så lite om dom?
Tack på förhand!