Tjenare,
Jag har ovanstående moderkort och har ett irriterande problem.
Med jämna mellanrum vägrar datorn att starta. Ibland räcker det med att reseta cmosen, andra ggr måste jag slita ur ide-kablarna och div. andra sladdar för att få igång den. Därefter kan jag sätta i allt igen och köra som vanligt. Ett par ggr har jag inte fått igång skiten igen förrens jag skruvat ur allt ur chassit och kört det "bänkat".
Häromdagen fick jag inte igång det hur jag än gjorde. Testade andra minnen, ett annat grafikkort, ett annat nätagg osv. Det enda jag inte hade att byta var cpu:n. Alltså åkte jag in till den lokale handlaren jag köpt det ifrån och lämnade in det. För säkerhets skull fick dem med min cpu och mina minnen.
Idag pratade jag med dem och de har mage och påstå att det inte är ngt fel på det. Det skulle vara jag som monterat minnena för dåligt bara. För det enda de gjort var att plocka ur min cpu och mina minnen och testade med andra så fungerade kortet.
Försökte förklara att jag testat med andra minnen själv utan framgång och att kortet betett sig så här tidigare.
Min fråga är nu:
Ska jag acceptera att betala "felsökning" och ta tillbaka ett kort som strulat så här mkt?
Kan man inte kräva att man ska våga stänga av datorn nån gång ibland utan att vara rädd för att behöva plocka isär allt och krångla för att få igång den igen?
(som kuriosa kan jag nämna att det vägrar autodetecta min 1700+ utan kör den som en 2100+ vare sig man vill eller inte vilket han märkte och inte kunde lösa, men såg inte som ett problem)