Visa signatur
P5Q-E, Q9550 @ 3GHz, 2x2GB Corsair Dominator, HD4870 1GB 790/1005, T220
Tjena,
Sitter med nytt bygge för första gången på många år och försöker montera ett MSI X670E Gaming Plus Wifi i ett be quiet silent 802 chassi.
Första problemet kom efter försök att montera kortet i chassit. Alla distanser sitter där de ska men moderkortet integrerade IO-sköld förhindrar bra linjering mot distanserna i chassit. Det handlar om några millimeter fel, men hur jag än gör får jag inte mittdistansen (som man ej skruvar i, markerad i bild) att gå igenom kortet.
Allt jag läst online tyder på att man behöver bruka lite milt våld, så det har jag gjort. Om jag får i ett par skruvar kanske allt hoppar rätt. Nu har jag fått i alla skruvar i gäng men inte dragit åt och trots det går inte mittendistansen igenom hålet.
Vågar man dra åt skruvarna och hoppas att den hoppar i eller är det bättre att plocka bort mittdistansen?
P5Q-E, Q9550 @ 3GHz, 2x2GB Corsair Dominator, HD4870 1GB 790/1005, T220
Spelnyheter från FZ
Copyright © 1999–2025 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.