Nästa år höjs CD/DVD skatten med 800%!!!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Xviz
tycker det är positivt med höjningen, det ger pengar till film/musik industrin så de kan fortsätta sin produktion. detta kommer tropligen även leda till att de inte tar lika hårt på warez utspridningen på nätet.

Ja visst är det? Tycker även att det är synd att det bara är svenska artister som det går till.
Annars kunde kanske de stackars metallica medlemarna köpa varsin ferarri till.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av jookeer
Lätt: Räkna upp 1000 saker det är skatt på

Jag tröttnade på att räkna upp saker redan efter 20 saker så så lätt är det inte att räkna upp 1000 saker.....

Visa signatur

jag har en dator och en till och en till och så vidare.

Permalänk

haha detta e så jävla roligt, Det e väll fan att folk fortfarande tjatar om Metallica o Napster, för helvete ge er.

Ni har inte fattat att Metallica gick till angrepp mot Napster till stor del pga att deras låtar fanns där INNAN skivan var släppt och det kan jag mycket väll förstå. Hade även förstått det om du bara hade gått till angrepp mot deras gamla låtar som fanns där. Och sen var det inte bara Metallica som var med på det heller.

Jag kan iallafall förstå att Artister/filmproducenter vill få igenom nått sånt hära.

Själv e jag rätt inne i det här med warez så en höjning på lagringsmedia tycker jag inte om, dels för att "oskyldiga" blir drabbade alltså dem som köper DVD skivor för att slänga in sinna hemmagjorda P-rullar o sånt :P, och dels för min egen del men om jag får betala 20 Kr för en DVD skiva istället för 12 kr, bryr jag mig inte ett dugg om, filmen kostar fortfarande i butiken 200 - 250 kr så

Men jag kan fortfarande förstå artisterna som går emot o försöker stoppa piratkopiering

Och sen vad 800 % innebär vet jag inte, det jag vet är att DVD skivor kommer bli 4 kr dyrare 1 April.

Permalänk
Medlem

Det här är så förjävligt. Alla CD- och DVD-skivor jag köper använder jag för att bränna ut saker. Jag har aldrig bränt en skiva med musik faktiskt. Ändå ska jag betala.

Jag ska betala till musikartister eftersom jag bränner filmer, program och spel. Det finns fan ingen logik i det.

Visa signatur

hmm

Permalänk
Medlem

Finns ju, vid närmare eftertanke, få skatter som bygger på logik. De flesta skatter är till för att bygga upp maktstrukturer på bekostnad av medborgarnas inflytande.

Storebror staten är den största tjuven och ser till att stifta lagar så att vi väljare inte har en chans att uttala oss.

Så fungerar demokratin i Sverige idag.

Glöm inte det nästa riksdagsval!

Permalänk
Medlem

Det är väll inte ett politiskt forum det här eller Joker?

Visa signatur

jag har en dator och en till och en till och så vidare.

Permalänk
Medlem

tycker även jag att detta är lite negativt, tycker itne det gör så mycket att nån person tanka ner en musik skiva och lyssnar på den hemma, det dåliga är ju dem som försöker sälja sakerna och tjäna egna pengar på det, det de hade vunnit mest på är att stopa alla musik försäljning i kina/thialand (vilket är så gott som 100% bränd musik/film) där verkar det vara helt lagligt så sätt störe press på dessa länder.

Visa signatur

E

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av dosman
Det blir tyvärr ett politiskt forum när politik påverkar priserna på hårdvara.

Smaklös propaganda som det där skulle ändå jag uppskatta om den begränsades till politikforumet.

Visa signatur

Sapphire Pure Innovation/ Athlon X2 4400+@2.7GHz/ 2GB OCZ/ X1800XT

Permalänk
Avstängd

Joo men man får väl förstå de musiker som är emot piratkopiering. Kul att tjäna 10 miljoner när man kunde tjänat kanske 18 miljoner. Visst det är mycket pengar men det är ingen ursäkt. De som hävdar att de ändå tjänar så mkt är bara avis.

Jag tycker att om man ska ha en höjning på dvd/cd så låt höjningen gå till företagen som säljer dem alternativt musikerna/skaparna av det som bränns på mediet och inte till nån annan.....drömma kan man ju göra.

Permalänk
Medlem

Xviz det är helt enkelt så att de som bor i de länder du nämner (asien) omöjligtvis kan köpa riktiga utgåvor eftersom de är för dyra.
Vi i västländerna har däremot råd att köpa skivorna även fast de är så pass överprissatta som de är, så de största "förlusterna" för piratkopieringen kommer från länder i väst.

Mycket av grundproblematiken med piratkopiering har dock mediabolagen faktiskt dragit på sig själva genom att vara teknikfientliga och allmänt reaktionära. Denna nya mediaavgift ser jag som ett bevis på just detta, bolagen lyckas trumfa igenom en lag som gör att dom själva inte behöver utvecklas utan kan fortsätta i samma gamla vanliga (och säkra) hjulspår.

Att sedan royaltyn främst går till listmusiken (storsäljarna) är nog det jag stör mig mest på iom att jag aldrig själv skulle köpa sådan "smörja".

Visa signatur

/havoc

Permalänk
Medlem

Man får väl börja me illegal smuggling av skivor då... Men de lär väl bli skatt på d me...

Visa signatur

:-Dennis