Permalänk
Medlem

Mutli 13 och upp

Jag fick hem mina nya grejor för några dagar sen (2500+, A7N8X, SLK-947U) och började överklocka lite idag.
Desverre sitter jag på standard DDR333 så jag måste öka mutliplyern ganska friskt. Började med 12.5x och allt flyter på finfint med en full load på 42 grader.
Sen ändrar jag till 13x (som ligger överst på listan, lite underligt) och datorn använder det som 5x.
Samma sak händer med 13,5x och 14x.

Vad göra?

Permalänk
Hedersmedlem

Öka FSB'n istället, ger mer.

Visa signatur

- If you don't change direction, you may end up where you're heading

Permalänk
Medlem

Men som jag sa så klarar mina minnen inte mycket alls. Så jag vill öka multin.

Permalänk

Hur högt har du fsb'n då? Mina 333 minnen klarar 400 primestabilt med 2,5-3-3-8 o 2.9v.

Visa signatur

ASUS B450-f gaming||AMD Ryzen 3600||16Gb ram@3GHz||RTX 3080 10Gb||Dell S2721DGF||Logitech G305

Permalänk
Medlem

Standardminnen?

Permalänk
Medlem

Samma sak hände mig när jag experimenterade med min multipel. 12.5 kommer jag upp i men vid 13 så används en multipel på 5 istället. Jag har Epox 8rda3g och athlon 2500+.

(multipelklockar inte i vanliga fall utan kör då med 215*10,5)

Permalänk

Jag har samsung så det är väll inte direkt några klockningsminnen.

Visa signatur

ASUS B450-f gaming||AMD Ryzen 3600||16Gb ram@3GHz||RTX 3080 10Gb||Dell S2721DGF||Logitech G305

Permalänk
Medlem

Jag hittade att man kunde ställa om minnena så de gick i 83% av FSB. Och eftersom jag ändå har dual channel så borde prestandaförlusten teoretiskt vara lika med noll.

Nåja, ett till problem har jag stött på: Så fort jag försöker ändra minneshastigheten så vill inte datorn posta, rättare sagt, den vill inte posta så fort jag ändrar nån minnesinställning. Jag testade att köra FSBn i 200 och minnet i 83%, dvs 166 som de klarar när jag kör på 166x12.5. Men den posta inte.

Någon idé?

Permalänk
Medlem

När jag skrev det förra inlägget så kom jag att tänka på att man kanske inte behövde ändra minnesinställningar när jag ändrade till 200mhz fsb eftersom minneshastigheten stog på "By SPD" från början.

Och jag hade rätt, allt är löst och jag är lycklig.

edit: Allt funkar bra, MEN temperaturen blir jag lite fundersam på. Vill veta era åsikter om vilken av dessa 2 som stämmer bäst, båda visar CPU-tempen: 54 grader (BIOS) och 40 grader (Windows).
Vill inte höra nåt om att moderkortet visar helt fel för det vet jag att de kan göra, vill höra vilken av dem som låter rimligast.
Jag kör för tillfället på 10.5x200 med SLK-947U och en Zalman 92mm @ 53CFM.