Permalänk
Medlem

Behöver hjälp högtalarlåda.

Hejsan.
Jag har 2st Seat P17RCY-element (mellanregister/bas 6 tum) och 2st Seas 27TDF H1211 diskanter.
Men jag har beslutsångest när det gäller lådan.
Har ett lådberäkningsprogram jag kan räkna i men jag undrar ett par saker.
För det första:
Jag klantskallen glömmde beställa basportar när jag beställde från hifikit och har kommit på ett sätt att lösa detta på.
Att man bygger lådan efter min beskrivning nedan.

_______
| |
| |
| |
| |
| |
| |
|_____ |
_______|

fast mer som denna nedan med lite lutning

_______
| |
| |
| |
| |
|__ |
\_ |
\_ |
_______|

fan det blev inge bra bilder.
Men hoppas ni fattar vad jag menar.
Jag hade så på en högtalare som jag inte byggt själv utan en kompis hade köpt den av en som hade byggt den
den av så och det va värsta draget i.
då slipper man ju köpa basportar också
kommer bli 500kr dyrare med riktiga portar.

Hoppas ngn kan göra livet enklare för mig.
Lådan ska ligga ngnstans mellan 40-60liter ifall ngn undra.

Nu har jag också glömmt mina andra frågor men den här får räcka så länge. JAg undrar asso om det e bra att göra så här.

Permalänk
Medlem

http://www.tjelvar.org/Login/050F3E90-004C5174.0/isf-f%F6r-ba...

funkar det?

jaja, så her menade jag...

Permalänk
Medlem

för att komma in skriv.
användarnamn: 1ec02a_dajo
lösen: optiplex

Permalänk
Medlem

Förstår ingenting av dina bilder
Men om man inte har några basreflexrör kan man ju bygga en spalt istället, som jag gjort med min sub. Satte bara en liten mdfskiva i och gjorde hål.

Permalänk
Medlem

Men såg du inte den riktiga bilden som inte va gjord med tecken utan i photoshop, där man såga lådan från sidan.
Hur svår kan den ha varti att förstå.
Sakerna där uppe är ju högtalarna.

Men jag tro vi tänker på samma sak.
Ska jag då ha den uppe lr nere?
Och hur stor ska den va?
Hela lådan och och hur bred?
På din såg det ut som den va typ 3 cm bara.
Räcker det?

Permalänk
Medlem

Fick inte den ritade bilden att funka först, men nu så..
Om du ska ha lutning vet jag inte hur du sak räkna ut längd och sånt.
Om det är bäst att ha uppe/nere vet jag inte men jag har uppe eftersom elementet var ivägen där nere.
Jag räkande ut tvärsnittsarean på min spalt och sen räkande jag ut hur stor en cirkel med samma area skulle vara och räknade som med ett basreflexrör av den storleken.
Min är på 2,2*34cm vilken motsvarar ett rör med en diameter på 9,76cm. För mig räcker det i.a.f..

Permalänk
Medlem

Bygg på denna princip:

http://www.valutronic.se/sq50ritning.html

Givetvis måste lådans mått räknas om för att passa de element du har, men principen för lådan är ju väldigt enkel och den är billig att bygga.

Permalänk
Medlem

Jag tittade, nu i efterhand, på din ritning. Är det en hornhögtalare du är ute efter att bygga, med tanke på den sluttande "porten".

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av dumbo
Jag tittade, nu i efterhand, på din ritning. Är det en hornhögtalare du är ute efter att bygga, med tanke på den sluttande "porten".

Vet inte.
Har varit intreserad av högtalare och sånt i ca en månad lite drygt.
Men som sagt hade jag en sådan högtalare för ett tag sedan och i den satt det en billig 8" som dom sålde på Ö&B för typ ngra kronor så jag blev helt inponerad av lådan.
Men asso, era ord är guds ord för mig, säg bara vad jag ska göra så gör jag det.
Vad är det för specielt med en hornlåda gämfört med en vanlig med "spalt" (som ni kallar det) då?

Möjligheten finns att ha en uppe och en nere om det är bättre.
Men i programmet (som jag räknar i) så står det cm2 på porten och då tar jag asso bara den och gör två spalter med hälften av volymen på varje spalt.

En säkert dum fråga:
Spelar det ngn roll vilken form lådan har? Om den är mer kubformad lr om den är typ lång och smal? Inte helt kubisk men ni fattar vad jag menar.
Och om

Och med spalten, är det bättre att ha den bak lr?
Och ska jag köra med två lr en?

Och spelar det ngn roll om vart högtalarna sitter?

Många frågor från en frövirrad n00b.

Edit: Det va visst aldrig på tal om två spalter, läste fel.

Edit2: Har nu lekt lite i mitt program, ändrade portvolymen så att det skulle bli lättare att räkna, ändrade sig typ inget på mätaren om ljudet. 120cm2, asso 20cm bred som högtalaren ska vara, 2cm uppåt och 3cm innot, 120cm2 asso. Men 3cm innåt e inte mycket nej, ska jag ist ta och sänka ngt annat mått?

Permalänk
Medlem

Jag är inte heller någon guru på högtalare, men har lite hum iaf.

Ang. hornhögtalare så finns ritning på (nästan) samma sida som jag länkade till tidigare. http://www.valutronic.se/drawingVH1.html
Fördelen med horn är att man får ett större transientsvar och att man får lite mer "liveljud". Det finns en del att läsa om de specifika högtalarna på valutronic.se så kan du se lite vad som skiljer dem åt. Hornhögtalare har jag nästan ingen erfarenhet av alls själv.

Var basreflexporten sitter har inte så jättestor betydelse. Sitter den på baksidan kan man inte ställa högtalaren precis invid en vägg utan måste ha iaf någon dm fritt bakom, men man minskar åas de blåsljud som kommer av att luften åker ut och in. Uppe eller nere spelar inte heller så stor roll, vad jag vet. Jag tycker personligen att det är en rätt snygg lösning att ha den i botten på lådan, riktad bakåt som på ritningen jag länkade till först.
Ang. en eller två portar har jag ingen aning om hur det påverkar. Jag ser ju eg ingen anledning att ha två stycken om det inte är för att röret blir för långt med bara en eller liknande.

Lådans form spelar en viss betydelse. Man vill ju ha en så stabil låda som möjligt. Om man inte ska ha högtalaren på stativ bör man tänka på att diskanten ska hamna i lyssningshöjd. Sitter man i en soffa och lyssnar är detta ca 1m. Så att ha en relativt hög och smal (på båda hållen) låda är en ganska bra lösning som jag ser det om man ska ha en golvhögtalare. Framför allt baffeln (framsidan) ska gärna vara stabil och vibrera så lite som möjligt.

Kolla runt lite på nätet så kommer du att hitta många olika typer av lösningar och design.

Permalänk
Medlem

En sak att säga att i princip så är en mer ojämn låda bättre än en helt kubisk. Bygg gärna med några sluttande väggar. Bygg som uppritat och räkna bara ut arean på en vanlig basport och omvandla det till det sättet du skall bygga på. (Längden på basporten skall också tas med i beräkningen.)
Om du orkar läsa så är detta en rekommenderad sida: http://www.drkrupp.se/hifi/

Visa signatur

Indigoue hatar dubbla negationer.

Permalänk
Medlem

>> Munken

Det finns inga dumma frågor, bara dumma svar

Låddimensionerna har betydelse, ja. Framförallt för basåtergivningen. Den optimala lådan har helt asymmetriska sidor. Med andra ord: En kub är det sämsta du kan bygga! En helt sfärisk högtalarlåda sägs vara det bästa, men en sådan låda existerar ju nästan bara i teorin.

Några tumregler är:
Lådan ska vara djupare än vad den är bred.
Basporten ska sitta så långt ifrån elementet som möjligt (nja, det brukar bli så ändå...)
Baksidan (d.v.s. motsatt baffeln) ska gärna vara vinklad, alltså inte parallell med baffeln.
Baffel ska vara så stabil som möjligt. Naturligtvis ska hela lådan vara stabil, men baffeln är extra viktig. Använd gärna dubbelt material här, speciellt om:
1: du har mycket marginal mellan elementets ytterkant och lådans ytterkant
2: du har kraftiga baselement
3: tänker försänka baselementet.

Kommer inte på fler rent spontant...

Förresten, jag använder aldrig basportar (av modellen plaströr) när jag bygger högtalare, jag bygger portarna tillsammans med lådan, i samma material. Det är säker så du tänker göra
Kan ju förvisso bero på att jag inte riktigt ligger i samma dimension med mina lådor (>200l).

Edit: Attans, "Indigoue" hann före med det mesta

Visa signatur

Där alla tänker lika, tänker ingen speciellt mycket.
Om du tror att du vet, så är du dåligt underrättad.

Permalänk
Medlem

Ok nu ska jag bygga enligt denna.
Den lådan är 51liter och jag hade tänkt mig 45 men det spelar ingen roll.
Ska bara bygga om proten så är det fixat.
Och så ska jag ha 22mm spånskivor.
Tror ni det blir bra?
http://www.valutronic.se/sq50ritning.html

Permalänk
Medlem

Om du ska bygga med 21mm måste du modifiera ritningarna, de är anpassade för 16mm.

Visa signatur

Där alla tänker lika, tänker ingen speciellt mycket.
Om du tror att du vet, så är du dåligt underrättad.

Permalänk
Medlem

Jag har byggt 30 liters lådor till mitt Polyglass 6.5" kitt...

ett riktigt bra val om man har dom pengarna.. man blir inte missnöjd..
byggde enligt lådprincipen ni postade innan.. det man ska tänka på är ju att få samma area på porten

3" basport e ~ 46cm3

(pi * r*r)

så om man gör en "3" port" rektangulär kan den få måttet 20cm bred & 2.28cm hög

basporten ska hällst sitta på samma sida som ellementen !! för bästa återgivningen

Visa signatur

www.extremejaps.com Crex, Nissan 200sx Driver

Permalänk
Medlem

Re: Behöver hjälp högtalarlåda.

då slipper man ju köpa basportar också
kommer bli 500kr dyrare med riktiga portar.

Hoppas ngn kan göra livet enklare för mig.
Lådan ska ligga ngnstans mellan 40-60liter ifall ngn undra.

Nu har jag också glömmt mina andra frågor men den här får räcka så länge. JAg undrar asso om det e bra att göra så här. [/B][/QUOTE]

2 basrör kostar knappast 500 kr, finns ju på biltema för ca 30kr st....

Visa signatur

Athlon 64 x2 - 2gb crucial ballistix - abit kn9 ultra - 1tb sata

Permalänk
Medlem

Men hur fina är dom på biltema då ?

man vill ju inte bygga fina högtalare med några Ghetto basportar... dls portarna kostar väll 200:- styck om jag inte minns fel..

Visa signatur

www.extremejaps.com Crex, Nissan 200sx Driver

Permalänk
Medlem

Köpte dom på ett ställe där dom är jävligt 1337
Köpte? Menade kollade på.

Permalänk
Medlem

Vart ska jag nu har porten då?
Bak låter ju bäst då man slipper lite av blåsljudet men förlorar man ljud av det då lr?
Har inget problem med platts bakom högtalaren.