Visa signatur
NZXT H510 \ Ryzen 3700X \ Cooler Master ML240L V2 \ ASUS ROG-STRIX B550-F Gaming \ ASUS ROG STRIX GTX 1660 Super \ HyperX Fury RGB 16GB 3200MHz \ Crosair RM 750X V2 \ Kingston A2000 SSD
Beställde ett datorpaket från Datorbutiken.com för över en månad sedan, men så idag så kom den fram.
Märkte att det var någonting som låg löst inne i burken när jag packade upp den och tog av sidoplåten för att kolla. Där låg processorkylaren helt löst!!!
Det syntes att den hade setat på för det var avtryck i kylpastan efter coren, men de kan ju inte ha satt fast den ordentligt.
Lyckades efter lite pillande få fast den igen och startade upp datorn, men efter några minuter stänge datorn av sig och började pipa. Vafan tänkte jag, men kom på att jag inte hade satt fast strömkabeln till fläkten på kylaren. Phuu.
Nu har jag haft den på i ca 2 tim, men jag tycker att den är på tok för varm. Enligt MBM så ligger processorn på 58 C och lådan på 39 C.
Det sitter en Spire Whisperrock 3200+ kylare på. Köpte även till 2 st 80mm chassifläktar, men jag har inte installerat dem än efter som jag saknar skruvar.
Så vad tror ni, behöver jag köpa ny kylpasta och lägga på eller är det här normal temp?
Hade ju tänkt att klocka lite men inte om den ska vara så här varm.
NZXT H510 \ Ryzen 3700X \ Cooler Master ML240L V2 \ ASUS ROG-STRIX B550-F Gaming \ ASUS ROG STRIX GTX 1660 Super \ HyperX Fury RGB 16GB 3200MHz \ Crosair RM 750X V2 \ Kingston A2000 SSD
Det är säkert dålig kontakt mellan kärnan och kylfkänsen. Du behöver förmodligen lite kylpasta, men det ska db betala i så fall. Det är inte helt okej att få en dator i det skickat så bara säg till dem att skicka en tub AS3 så tror jag de gör det.
Athlon XP 2100+ AIUHB 0302 | Epox 8RDA+ | 2x256MB Twinmos CL2 | Radeon 9500 @ 9700 Vcore & Vram mod | RIP
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.