Permalänk
Medlem

Kontrollerkort

Jag har en 160 GB hd som jag bara får ut 127 av. Och jag har enablat EnableBigLba strängen, har Win XP, alla windows uppdateringar och SP1. Men har fortfarande bara 127 gb.

Det enda jag kan göra är att köpa ett kontrollerkort eller? Nu är det så att jag inte kan så mkt om just det, och undrar därför vad jag behöver och om någon kunde tipsa om ett bra som funkar. Kris i kassan dessutom, vill ha ett BILLIGT!

Permalänk
Medlem

Partitionerade du disken _EFTER_ att du installerat sp1 och enablat BigLBA och startat om?

Är det maskinen i din signatur så ska den klara en stor disk.

Permalänk
Medlem

Partitionera och formatera disken efter det du gjort.

Permalänk
Medlem

Edmund : Ja, det är min maskin.

Grejen är ju just det! När jag installerade den så hade jag service pack 1 & alla win-uppdateringar. Då hade jag bara 127 gb, då kollade jag vad BigLba strängen stod på och den stod på 1! Jag formaterade disken, och kollade igen. Men ändå samma resultat.

Kan ju hända att jag faktiskt inte hade SP1 och alla win-updates när jag installerade den

... Jag var på dreamhack i helgen, den disken är ganska full, aj vad tråkigt att formatera den nu.

Men jag löser detta, jag ska testa att formatera den igen, tack ska ni ha.

Permalänk
Medlem

att bara formatera disken hjälper garanterat inte, kolla i diskhanteraren om du inte har opartitionerat utrymme, då får du skapa en ny partition på den delen eller partionera om disken helt (eller ändra storleken med partition magig eller dylikt program)

Visa signatur

Confused by earlier errors. Bailing out...
pluggakuten.se - Din läxhjälp på internet

Permalänk
Medlem

Kydyl : Du är en fin människa, jag fick tillbaka 21 gb av min hd genom diskhanteraren. Underbart. Men ändå, 127 + 21 = 148. Är det normalt att den tappar 12 gb?

Permalänk
Medlem

Läs Lagrings FAQ:en.

Visa signatur

MSI K9N SLI Diamond | MSI Diamond HDMI 7600GT | AMD X2 4200+ | 1GB Kingston HyperX| 32" LG 5000:1 screen | Asus EeePC 701

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av pzhYco
Kydyl : Du är en fin människa, jag fick tillbaka 21 gb av min hd genom diskhanteraren. Underbart. Men ändå, 127 + 21 = 148. Är det normalt att den tappar 12 gb?

Det är normalt.

Visa signatur

"to conquer others is to have power, to conquer yourself is to know the way"

Permalänk
Medlem

Ah okej, tack så mycket för hjälpen!