Jaha..
Då var det dax för mig att bygga en "liten" kul låda.
Efter ett hundratals timmars dregglande här på swec och andra moddar forum och ett antal idéer och ritningar så tror jag att jag har kommit på den ultimata lådan för mig.
Men jag kommer inte att kunna börja bygga på den fören i januari eller senast i februai =( pga. en mindre ekonomisk kris.
Jag kommer troligtvis va tvungen att sälga huset, krossa spargrisen och råna banken för att ha råd med allt, men det kommer det att vara värt
nåväl...
chassit kommer att bestå av mitt nuvarande chassi (ett noname midtower) och ett gammalt AT tower (midtower) popnitade ihop och sedan täckt med aluminium, och på ena sidan aningen förstorat, chassit kommer att bli ca. 450mm brett.
Jag kommer även att bli tvungen att förstora / förlänga den bakre och övre delen av chassina för att få en så pass extrem storlek jag vill ha, höjden kommer att bli 650mm och längden 600mm (jag kommer trolgtvis göra vissa ändringar på både höjd och längd då det slog mig att det var lite väl stort). Hela alltet kommer att stå på ett par rejäla hjul så man kan flytta runt lite på den utan att hyra ett helt flyttlag
På ena sidan kommer jag att ha ett fönster (eller många små fönster rättare sagt) i form av hål i olika storlekar som har en form av ett "S" på diagonalen.
och i fronten kommer det att finnas en 120mm fläkt en vattentank med en innerdiameter på ca. 160mm, div. 5,25" slots, on/off (givetvis) och en grafisk 128x64 LCD (finns inte med på ritningen)
Jag tror att jag har fått med allt nu... men känner jag mig själv så kommer det mer innom en snar framtid.
Ps. Ritningen är inte riktigt exakt... än.
Tack för mina 15sec
EDIT:: lite stor bild kanske
EDIT2:: Ändrat bilden till lite mer realistiska dimentioner + gjort lite småändringar