införskaffade en ny dator häromdagen, nf7-s, radeon 9800pro, barton 2500+ samt 120gb s-ata. problemet är att jag inte kan få igång s-ata disken från dos. den hittar den, står att den har 114gb, men den funkar inte. jag har försökt partitionera den, men den visar bara 48gb i fdisk. filsystemet står på unknown.
jag stoppade därför i min IDE hårddisk, installerade xp. Där hittar jag hårddisken som F:, trycker jag på den frågar den om jag vill formatera, ja svarar jag, sen starta, sen så låter hårddisken lite konstigt på ett upprepande sätt, och när man försöker stänga så hakar hela datorn upp sig, den kommer ingen vart när man formaterar heller.
samma irriterande ljud kommer upp i fdisk om jag försöker partitionera om den. jag lyckades partionera om den 1 gång, men det blev ändå på 48gb.
jadu, jag vet faktiskt inte
det är just det jag också undrar, jag testar mig fram och så, men jag ska byta min s-ata mot en IDE istället. mindre krångel och antagligen inte stor skillnad i prestanda. kan använda den i andra datorer utan s-ata också då..
Ursprungligen inskrivet av Gröt eftersom min tråd är måttligt populär så får jag väll fråga dig :/ vet du om man kan köra Raid 0 med NF7-S? utan kontrollerkort menar jag då.
Ja, du kan köra Raid 0 med SATA-diskar, men med PATA-gränssnittet går det inte.
Fast själv skulle jag satsa på något bra kontrollerkort istället.