Två problem med två datorer (hack i spel & bluescreens)

Permalänk
Hedersmedlem

Två problem med två datorer (hack i spel & bluescreens)

Har två skumma problem (nåja, mitt är värst), ett med polarens dator och ett med min egen. Om vi börjar med hans...

Athlon XP 1700+ Palomino (2500+ på väg)
MSI nForce2-kort (MSI MS-K7N2-DELTA-ILSR)
512MB TwinMOS PC3200 (1x512), från komplett
Radeon 9600PRO från en för mig okänd tillverkare, kan leta fram namn senare om det behövs...
Senaste (förra veckan) nForce-drivers från nvidia.com samt catalyst 3.7/3.8/3.9 testade från ATi.com, massor av inställningar överallt (BIOS/grafikdrivers/powerstrip t ex).
OS Windows 2000, SP4.

Vad han än gör, så hackar spel "till" ibland. Han kan alltså sitta och spela i 30 minuter, och så hackar det till i 1/10 sekund. Nu kanske jag inte direkt överdriver, eftersom han tydligen irriterar sig ganska mycket på det.
I vilket fall som helst, det är inte program/spyware/virus/tjänster som gör något, sånt har jag redan kollat och tweakat ordentligt.
Det enda jag kan tänka mig är att den läser något - troligen från hårddisken, som får det att hacka till.
Hårddisken körs i DMA som den ska (UDMA100 om jag minns ordentligt), inget fel där.

Nämnas bör verkligen att han hade grova problem när han fick nya minnet/moderkortet, bluescreen 2-3 gånger i windows-installationen, då han körde 133MHz busshastighet och minnet i 200MHz (med timings på "By SPD" så det ska inte vara något problem). Kör han minnet i 166MHz så blir det också väldigt ostabilt och _MASSOR_ av fel i memtest86 (50-100 per minut), i 133MHz är det NOLL errors i memtest86 (över en natt). Självklart så vill han köra minnet i högre hastighet då det ska klara det, lika självklart så har vi testat att ställa in timings manuellt.

-----------
Blev lite långt, men jag vill inte skapa en egen tråd till mitt problem.
Jag får bluescreens.
Vissa kanske tycker att det inte är så ofta, men det är grymt irriterande ändå. Brukar hända med 12-18 dagars mellanrum, det har inte inträffat när jag haft mindre än 1 veckas uptime.
Felen varierar, men oftast så är det 0x77 (KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR).
Jag får inte heller några fel alls i memtest86, och hårddiskarna verkar friska. Har för övrigt swapfilen på nyaste (200GB WD), så den bör verkligen inte vara paj... Tror dock att jag fick samma problem innan jag köpte den disken.
Nåja, kort sagt.... Någon som haft liknande problem och löst det? Vill inte köpa nytt minne och/eller hårddiskar för att märka att det var i onödan.

Jag har för övrigt, lite kortfattat:
Epox 8K5A2 (KT333), 512+256MB TwinMOS i olika timings (som sagt 0 fel i memtest86), Athlon XP 2000+ (oklockad ger samma problem), med massor av 4-in-1-versioner testade. OS Windows 2000, SP4.

Något annat jag inte orkar just nu är att läsa igenom inlägget en gång till, så om jag missat något säg till. :/

Edit: Smileys av och bort, länken pajade visst.

Visa signatur

Asus B550M-Plus / Ryzen 5800X / 48 GB 3200 MHz CL14 / Asus TUF 3080 OC / WD SN850 1 TB, Kingston NV1 2 TB + HDDs / Corsair RM650x / Acer XB271HU (1440p165) / LG C1 55"
Mobil: Moto G200

Permalänk
Medlem

Hmm, angående grafikhacken i spel så kan det mycket väl vara att Hårdvaruaccelrationen är på max, testa att dra ner den ett snäpp. Var så på 9500/9700 korten i många spel så det är mycket möjligt att det är så på nästa generationens kort.

Angående ditt problem så vette fan. Kan vara långsökt men har du alla de senaste uppdateringarna till Windows? Minnen är skumma i regel, även fast jag hade 0 fel i memtest efter 3 dygn så nog fan var det minnet som kraschade min dator hela tiden, om du har möjlighet så testa med en polares minne ett tag för att se ifall samma sal händer, då kan du köpa ett nytt i kunskap om att det var felet...

Visa signatur

<cidec> anybody here that can translate a swedish sentence for me pls ?
<Zaq> shot
<cidec> må din pung bli överkörd av femhundra siamesiska elefantbögar samtidigt som du får en ananas uppkörd långt upp i rektum