Permalänk
Medlem

Plexichassi ritningar?

Har gått å funderat på att bygga mig ett eget plexi chassi, både för att det ser bra ut och för att det inte är så väldansdyrt, kanske?

Tänkte höra om någon visste vart man kan få tag på lite ritningar? Eller om nån kanske har nån ritning man kan få ta del av.

Allt material är av intresse!

Tack på förhan!!

Permalänk
Medlem

Plexxi är VÄLDANS dyrt....bara mitt fönster till mitt chassi gick på 250kr

Visa signatur

ch0bbe

Permalänk
Proffsmoddare

Ritningar bör ju inte vara svårt att hitta. Men det ger en skönare känsla att veta att man gjort allting själv när lådan väl står där i all sin prakt jag håller just nu på med ett rätt så stort plexibygge där jag har fått improvisera en hel del. Kolla i denna tråden den kanske ger lite inspiration.

http://forum.sweclockers.com/showthread.php?s=&threadid=21605...

Visa signatur

|i7 980X EE|CM V8|P6T Deluxe OC Palm edition|6gb ddr3 2000mhz|2st HD7950DCII|XFIFatal1ty|5,2TBhdd+2x80GBX25MSSD|LianLiPC201|CorsairHX1000|Samsung T240+3st BenQ 24"@Eyefinity MY FLICKR