Permalänk
Avstängd

köpa en Koolance EXOS, men vart?

Tänkte köpa en EXOS från Koolance och slänga in i datorn då jag har typ ingen möjlighet med att pilla på datorn hemma med större verktyg..

Så jag kolla runt lite på priser och då märker man att det skiljer sig extremt mellan butikerna.

datorbutiken är billigaste med 2295 kr, sen kommer Gtek med 200kr mer och jmedata med 1000kr dyrare typ..

Men vet någon något billigare butik?

För jag tycker inte att den är värt över 2000kr, köper man allt löst och slänger i en låda sparar man ju en slant.. men den möjligheten har jag inte

Visa signatur

ATI TALIBAN.
Är inte någon expert, men jag har inte akne heller.
NEVER UNDERESTIMATE THE POWER OF STUPID PEOPLE IN LARGE GROUPS.. "Betala i förskott på blocket?" tråden.

Permalänk
Medlem

Om du själv ska plocka ihop ett hyffast h2o system så för du lätt betala över 2500:-

Håller dock med dej om att exos inte är värd pengarna eftersom att den inte kyler speciellt bra. Du behöver inga "stora verktyg" för att få in vattenkylning i ditt chassi. Du kanske inte ens behöver något! En dremel fixar allt!

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av roadspig
Om du själv ska plocka ihop ett hyffast h2o system så för du lätt betala över 2500:-

Nej, man kan komma betydligt billigare undan. Även ifall man inte plockar grejor från skroten kan man få ett mycket bra system för mindre pengar än 2500:-

Visa signatur

| Venice 3500+ | A8N-SLI Premium | 2048MB PC3200 | 7900GT | Audigy2 ZS | WD Raptor 74GB |
| Antec P180 | Seasonic 400W | Dell 2405FPW | Kylning: Scythe Ninja, BQ Polar Freezer, två Adda 120mm |

Permalänk
Avstängd

Har lite skrot liggandes hos farsan som värmepacket till Volvo 343, en 230V pump med 13L/min och ett par tysta 230V fläktar..

Så det är bara kylblock och tank som saknas, men sen har syrran en aquarie pump med filtertank på 2 liter och pumpar 20l/min, dock opålitlig och kan sluta pumpa när som helst :(.

Vill ha en EXOS bara för att den är färdig och har en block till just den liggandes hemma, men sen när jag googla så hittade jag lite andra färdiga produkter och blev lite inspererad av det..

Kanske bygga en egen EXOS om det inte finns billigare.

Varför jag tycker att EXOS är inte värt pengarna är bara för att man kan köpa en färdig låda för 100kr mer i gtek.. snygg låda är den också om man bortser från fönstret.

Annars är jag besviken på utbudet av komponenter till rätt pris, liksom ingen lust att slänga 700kr på en block man kan göra med en pelarborr.

Samt dom färdiga packeten är nog de komiska jag sett, visst billigt men nja, vet ej.

Visa signatur

ATI TALIBAN.
Är inte någon expert, men jag har inte akne heller.
NEVER UNDERESTIMATE THE POWER OF STUPID PEOPLE IN LARGE GROUPS.. "Betala i förskott på blocket?" tråden.