Ytterligare en fråga om sata, knivig :)

Permalänk
Medlem

Ytterligare en fråga om sata, knivig :)

Tjena, jag har köpt WD 200GB SATA, och kopplat in den, och installerat raidkontroller för win2k, hittar inte disken "i den här datorn" om jag inte har dom installade.

Men jag hittar inte datorn i biosen, tilläggas ska göra att jag precis har flashat bioset på mitt asus A7V600.

Disken funkar att använda, men jag vill partionera den, det går inte med pm8, eller diskhanteraren i operativet.

Om jag ska boota med win2k skivan o partionera den därifrån funkar det inte för disken "finns ju inte".

pm8 säger att "The selected disk contains one or more partitions whish cannot be moved".
Den e märkt som "other" och med "used space", plus att den e "dynamisk".

Snälla, säg att du har någon ide, har börjat bli lite lätt knäpp =)..

//Micke

Permalänk
Inaktiv

om du installerar från win2k skivan så finns det i början nåt i stil "Press F6 to install additional SCSI controllers" eller nåt sånt. du måste installera sata kontrollerns drivrutiner.

du har väl installerat VIARAID_211.zip?

kikade lite på asus hemsida.

För att göra om en dynamisk disk till basic så är det bara att gå till control panel / administrativ tools / computer management / disk management.

då bör du få upp nånting i stil
DISK 0
Dynamic
xxxGB
Online

högerklicka på den ytan och välj revert to Basic eller nåt

Permalänk
Medlem

Ah tack för ideerna, fast du råkar inte veta skillnaden på basic och dynamisk, för jag kan partitionera den om den är basic men inte om den är dynamisk märkte jag inatt efter mkt krångel :)..

Måste ha via raid tool installerat om jag ska kunna se disken i win, verkar som om det är drivrutiner till satakontakten på moderkortet eller liknande

Permalänk
Medlem

Verkar aningen rörigt det här.

1. När du installerar XP SP1 så tryck på F6 så XP kan suga i sig drivarna till ditt SATA chip från den med avsedda drivrutiner iordninställda disketten

Tänk på:

2. Du skall ha senaste BIOS samt senaste SATA BIOS flashat

3. Du skall ha SATA aktiverat i BIOS

Utgår ifrån att du kopplat disken rätt.

Har du prob med dymanisk disk istf basic så kör killdisk över hela disken så blir den som ny.

Funkar inte detta - kom tillbaka och referera vilket av ovanstående steg som inte går!!