Till ARN ang. RIKSDATA!

Permalänk
Medlem

Till ARN ang. RIKSDATA!

Jag beställde ett datorpaket utav Riksdata den 26:e augusti. Jag behöver väl inte tillägga att jag INTE fått den ännu?... Efter flera veckor/månader av otroligt nonchalanta svar av Riksdata, typ: "Datorn kanske kommer om 2 veckor, eller det kan ta månader..."
NEJ, nu vill jag visa Er vad som hände i mitt "fall". Klistrar härmed in min text till ARN:

Hej

Jag skriver för jag vill göra en anmälan mot ett datorföretag, RIKSDATA, för Avtalsbrott!
Jag har den 26 augusti gjort en beställning på ett ”datorpaket” (RDS Deluxe 3.0 ghz). Vid beställningen stod det på Riksdatas hemsida att det var ca 10 dagars leveranstid. Jag ringde den 12:e september och det svar jag fick då var att datorpaketet skulle levereras, men att det var några dagars förseningar.

Igår, 19 september, har det alltså gått 23 dagar och jag har ännu inte fått datorn. Jag ringde då och frågade när den skulle levereras och svaret jag får är att datorn INTE kommer att levereras. De anger som orsak till detta att de går med förlust (ca 1000 kr/datorpaket) och att de därmed stoppat leveranserna till kunderna. (Tydligen har de tagit beslutet utan att meddela kunderna om detta).

Jag beställde mitt datorpaket 6 dagar efter att Riksdata lagt ut datorpaketet på sin hemsida. Trots tidig beställning kan Riksdata alltså inte leverera.
Idag, 20 september, ser jag i datortidningen ”PC FÖR ALLA”s oktobernummer att Riksdata har annonserat med en helsida exakt samma datorpaket, även samma pris!
Är inte det här falsk marknadsföring då annonsen tydligen varit inaktuell i nästan 4 veckor?

När jag åter ringer Riksdata och pratar med chefen, Allan, säger han att jag istället ska köpa något annat paket, bla ett datorpaket nästan likadant som det jag redan beställt. I det paketet ingår dock ett betydligt sämre grafikkort (ca 2300 kr billigare än grafikkortet i ursprungspaketet). Det här datorpaketet vill han ändå ha 14000 kr för.
Jag säger, givetvis, att jag vill ha ursprungspaketet för 12000 kr. Han säger då att det inte går för annonsen hade drabbats av tryckfel, och att priset alltså inte stämmer.
Detta trots att Riksdata annonserat med två seperata annonser i tidningen ”PC FÖR ALLA” och dessutom haft samma datorpaket på sin hemsida i över 3 veckor! (alla annonser med priset 12000 kr).

Jag bifogar orderbekräftelsen samt en lista på vad som ingår i datorpaketet, ”RDS Deluxe 3.0 ghz”. Listan på datorpaketet är direkt kopierat från Riksdatas hemsida.

Riksdatas hemsida: www.riksdata.se

Med vänlig hälsning

XXXXXXXX

Efter några veckor får jag, genom ARN, svar av Riksdata. Egentligen inte så intressant text. De skriver ungefär att man kan köpa ett annat paket (med betydligt sämre grafikkort!!) eller vänta på sitt "paket"... Ja, det vet Ni ju hur det har gått... Inte har jag fått det!!
Ni som ändå vill läsa svaret från Riksdata länkar jag här (svaret finns under rubriken " (Fått svar från ARN). + RIKSDATAS KOMMENTAR", undertecknat "Kalle":

http://testcentret.idg.se/synpunkter.asp?ID=3669&read=true#95...

NU postar jag mitt ANDRA brev till ARN (som jag verkligen kände mig tvungen att skriva efter mitt samtal med Riksdatas chef, Allan:

Till ARN (Änr: 2003-XXX XXX) 31 oktober 2003

Förord:

Man kan tycka att det låter bra i Riksdatas svar till ARN, men vad är det jag har att välja mellan:

- Sämre dator till samma pris.

- Hoppa av, så slipper Riksdata leverera.

- Vänta på originalpaketet, men frågan är när man kommer få det? Om man ens kommer få det?

Hur länge kan de skjuta upp leveransdatumet, utan att precisera ett datum? Nu har det gått över 2 månader och de säger fortfarande bara att det ”är stopp”. I broschyren om ARN, står det under rubriken ”När är det värt att klaga” så här: ”När du köper en vara har du rätt att fordra att den levereras i rätt tid och till överenskommet pris”. Jag tycker inte att Riksdata uppfyller något av dessa krav!

Nu verkar det som att jag inte kommer få datorpaketet överhuvudtaget, inte ens om jag byter ut de varor som, enligt Riksdata, har leveransproblem. Mer om det här under rubriken: ”Nytt till anmälan”.

*Bifogar:

- Nytt till anmälan (Tvisten: Köp av dator)

- Riksdatas ”14000 kr – ersättningspaket”.

- Kopierat från Riksdatas hemsida, grafikkort.

sida 2:

TVISTEN: Köp av dator

Jag, XXX XXX, svarar på Riksdatas brev till ARN:

Det erbjudande av ersättningspaket som Riksdata erbjuder (”14000 kr-paketet”) är precis samma datorpaket som jag tog upp i min tidigare anmälan. Alltså med ett betydligt sämre grafikkort.
Det är alltså, som jag också skrev i min anmälan, BARA grafikkortet som skiljer det paket som Riksdata nu lägger fram som "ersättningspaket".

Jag har erbjudit Riksdata att byta ut grafikkortet i ursprungspaketet (ett "ATI Radeon 9800") mot ett annat grafikkort (ett "ATI Radeon 9800 PRO"). På Riksdatas hemsida kostar ursprungskortet 3250 kr och det kort jag är villig att ersätta med kostar 3925 kr, alltså ca 700 kr mer för det nya kortet.

Jag har kontaktat Riksdata per mail och erbjudit att betala mellanskillnaden för grafikkorten och alltså köpa datorpaketet för 12700 kr.
Det var över 3 veckor sedan jag skrev mailet och jag har fortfarande inte fått svar.

Uppdaterat, 31 oktober 2003:

Idag, 31 oktober, ringer jag till Riksdata och får prata med chefen, Allan. Han frågar vad jag heter. Jag säger mitt namn och då frågar han om det var jag som anmält dem till ARN. Jag säger ja. Då säger han, aggressivt: - "Du kommer inte att få paketet för du är inte en vettig person! Du beställer inte som alla andra!". Jag kontrar med att säga: "Det är ju ni som inte följer avtalet. Ni vägra ju att leverera". Han säger: " Du kan glömma att få datorpaketet!". Jag säger: "Så kan du inte göra. Jag har ju fått en orderbekräftelse. Vi har ett avtal". Han avslutar med att säga: "Vi hade ett avtal, men inte nu längre!". Han lägger sen bara på.

Permalänk
Medlem

Låter som nåt i stil med dataprince

Permalänk
Hedersmedlem

Wohoo, jag röstar för bojkott av riskdata.. Så här ska inte företag få behandla sina kunder, fy tusan.

Visa signatur

We want to love, we want to dream, we want to be, rebuild the world with the knowledge we retrive. /Colony 5 - Future

Permalänk
Hedersmedlem

Antecknar..

Dataprince
Stopshop
Riksdata

Tre företag jag förhoppningsvis aldrig kommer att ha någonting med att göra.

Visa signatur

| Venice 3500+ | A8N-SLI Premium | 2048MB PC3200 | 7900GT | Audigy2 ZS | WD Raptor 74GB |
| Antec P180 | Seasonic 400W | Dell 2405FPW | Kylning: Scythe Ninja, BQ Polar Freezer, två Adda 120mm |

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Vicotnik
Antecknar..

Dataprince
Stopshop
Riksdata

Tre företag jag förhoppningsvis aldrig kommer att ha någonting med att göra.

Du glömde :down:itbutikken:down:

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av rontaronny
Du glömde :down:itbutikken:down:

Vad är det för fel på itbutikken?

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av plake
Vad är det för fel på itbutikken?

Skall du retunera någonting är det klokare att köpa nytt, det jag har läst så får man stå för frakten själv plus väntetiden brukar vara ett par månader.

Det har i alla fall avskräckt mig från att handla där, du kan säkert söka om du vill ha mer information finns nog ett par trådar om dem.

Önskar trådskaparen lycka till! Fast jag skulle köpt en dator från annat håll med tanke på deras s.k 'service' ...

Visa signatur

- If you don't change direction, you may end up where you're heading

Permalänk
Hedersmedlem
Permalänk
Medlem

Aldrig mer Riksdata...

Citat:

Önskar trådskaparen lycka till! Fast jag skulle köpt en dator från annat håll med tanke på deras s.k 'service' ...

Tackar! Men jag behöver inget "lycka till" med Riksdata för jag ringde upp till dem för nån månad sedan och stoppade ordern. Det är jag riktigt nöjd med idag! *dunkar mig själv i ryggen*.
Jag skulle ju ändå inte ha fått den...

Har nu beställt en dator från Komplett. Lite dyrare, men nu känner jag mig nöjd iaf. Det är en bra dator förresten!

Permalänk
Medlem

Angående annonseringen:
Annonser i datortidningar har 1 månads pressläggning. dvs. annonserna ska vara inne 1 månad innan tidningen faktikst trycks/släpps.

Naturligtvis ska man inte bygga paket som ser bra ut på pappret men som inte går att leverera,
det står ju även i PC för Alla att Den typen av beteende kan diskvalifisera företaget. Anmäl det till PC för Alla, så kan de skriva en liten snygg artikel om det...

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av jonasy
Skall du retunera någonting är det klokare att köpa nytt, det jag har läst så får man stå för frakten själv plus väntetiden brukar vara ett par månader.

Det har i alla fall avskräckt mig från att handla där, du kan säkert söka om du vill ha mer information finns nog ett par trådar om dem.

Önskar trådskaparen lycka till! Fast jag skulle köpt en dator från annat håll med tanke på deras s.k 'service' ...

Där ser man. tur att jag har sluppit returnera då

Permalänk

Tänkte bara påpeka att en annons INTE är bindande. Det visar endast ett utbud, inte anbud, såvida reklamen inte är direkt riktad mot någon personligen, vilket för övrigt är ganska ovanligt.

Vad däremot är bindande är det anbud de accepterade när ni slöt avtal, dvs iom orderbekräftelsen. Kämpa på!

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av rontaronny
Du glömde :down:itbutikken:down:

Nja, de kan man köpa av, man kan bara inte returnera..

Jag köpte min Sony-skärm från dem eftersom man sen kan ta alla ev. garantiärenden med Sony.

Visa signatur

| Venice 3500+ | A8N-SLI Premium | 2048MB PC3200 | 7900GT | Audigy2 ZS | WD Raptor 74GB |
| Antec P180 | Seasonic 400W | Dell 2405FPW | Kylning: Scythe Ninja, BQ Polar Freezer, två Adda 120mm |

Permalänk
Medlem

ush, jag ryser av hat mot onda datorbutiker.. lägga på luren och vara otrevlig på telefon är det sämsta man kan göra..

Tänk nu så många som läser detta och avskräcks från riksdata..

Permalänk
Medlem

heh.. Jobbigt för dem

Visa signatur

Professionals are predictable. It's the amateurs that are dangerous.

Permalänk
Medlem

Riskdata är bland de värsta skiten som finns!
Kanske var lite att ta i, men de behandlar inte kunderna schysst och det finns på tok för många datorbutiker i Stockholm som helt genomgående är skit.

Permalänk
Medlem

har iofs bara positiva erfarenheter av riksdata.. trevliga lirare som jobbar där och de har alltid varit tillmötesgående.

Visa signatur

as it was in the beginning so it shall be in the end

Permalänk

riksdata är fan värre än dataprince iaf vad jag upplevt aldrig haft problem med dataprince där imot riskdator deras chef är riktigt rasist även fast han är arab men motvändrasism verkar de finns mer av.. som många blundar för... han är helt tokig arab

Visa signatur

|***<SÖDER BRÖDER GLÖDER>*| http://www.bajenfans.se|*<SÖDER BRÖDER GLÖDER> *** |
|* Cornelis Vreeswijk den största svenska trubaduren genom tiderna http://www.cornelis.nu |

Permalänk
Medlem

/me adds to blacklist

Visa signatur

A64 3400+ | Neo-FIS2R K8T800 | 2x 512mbmb DDR533 | Radeon X800 Pro |

Permalänk
Medlem

Jag beställde också en RDS Deluxe genom dem den 28 aug. Jag fick den 24 nov... Tre månaders försening och istället för ett 9800 fick jag ett 9600 pro...
Jag ringde till dem flera gånger varav en gång jag fick prata med Allan (chefen). Till honom påpekade jag att jag ville ha runt 1000:- rabatt eftersom mellanskillnaden på grafikkorten var ungefär så mycket. han vägrade och tyckte att stackars Riksdata inte hade råd med ersättning... Men han lovade att datorn skulle komma inom två veckor, och detta lovade han mig personligen. Det tog istället ännu en månad innan jag fick den... Totalt tre månaders väntetid och ett sämre grafikkort utan prisnedsättning... Tack för det Riksdata..
Hursomhelst så anmälde jag riksdata till ARN några dagar efter att jag fått datorn. Kul att veta att fler gjort det.

Visa signatur

| Ryzen 9 5900X | Noctua NH-D15 | 32Gb DDR4 Corsair Vengeance LPX 3600MHz | 500GB Samsung 980 Pro NVMe M.2 | 1TB WD Black NVMe M.2 | EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA | MSI MEG X570 UNIFY | Fractal Design Define 7 Compact |

Permalänk

Även om du och alla du känner kommer med en postivkómmentar - så kommer vi aldrig att handla av riskdata/krisdata/riksdata

Citat:

Ursprungligen inskrivet av nidas
har iofs bara positiva erfarenheter av riksdata.. trevliga lirare som jobbar där och de har alltid varit tillmötesgående.

Visa signatur

AMD 3000 64 X 800PRO 256MB

Permalänk
Medlem

Biet: Du _BORDE_ gå till KO och klaga för att få stopp på sådana företag. För det dem gör är ju felaktig marknadsföring. Och man får heller inte bryta ett kontrakt utan att båda parter kommer överens om det.
Synd bara att du itne spelade in ditt samtal där när han sa att du va otrevlig o därför är avtalet brutet. Då skulle dem åka på böter så mycke =D

Permalänk
Medlem

Håll oss uppdaterade

Visa signatur

11600K@5.1 GHz + 32GB Corsair Vengeance RGB PRO 3200@3400 MHz + MSI RTX 2080 Super Gaming X Trio +
WDC Blue SN550 1TB + Black OEM SN730 500GB + Kingston A1000 480GB + A2000 500GB + NV2 1TB + 2TB R10 + RGB most of THE THINGS! + Corsair 4000D Airflow + 2*ZyXEL NSA326 2*3TB @ R1 + Netgear RN2100 4*3TB @ R10 + RN204 4*4TB @ R5 + Synology DS216j 2*4TB @ SHR R1 + DS418 4*8TB @ SHR R6

Permalänk
Medlem

Tycker att du ska skicka det här till PC För Alla - de brukar vara grymt duktiga på få datorbutiker att skita på sig

Visa signatur

Modermodem från ONOFF och bildskärmsutrustning från Electrolux. US Robotics 28.8K telefonuppringd internetförbindelse. Har en förkärlek för tysk tjejpop.

Permalänk
Medlem

Jag tror dom är ganska tandlösa. Dom har inte skrivt ett enda ord om denna firma i sin tidnig - trots att det har gått snart 6 månader sedan fadäsen. Dom har ej heller ställt firman mot vägen - vilket dom borde gjort, ej heller sänt ett öppet brev till chefen, (rätta mig om jag har fel - men jag har inte sett tillstymmelse till ett försök från pc för alla. Trots att det sägs att dom har en drös med anmälnigar på sig via arn)

Jag personligen tycker att ex en sådan här länk skall nailas fast här - så att alla ser på vilket sett butiken behandlar sina kunder - oc
Tyvärr når det inte alla - men jag misstänker att ett antal nya sweclocerks tillkommer var dag här - dessa borde då varnas

Citat:

Ursprungligen inskrivet av HappySatan
Tycker att du ska skicka det här till PC För Alla - de brukar vara grymt duktiga på få datorbutiker att skita på sig

Permalänk
Medlem

Ska inte köpa en enda "PC för alla" tidning till förens de har slutat göra massor av reklam för riskdata... Vilket dom gör, i tidning nummer 11 (senaste nummret tror jag) hade dom en stor annons som tog upp två sidor i tidningen iaf. De ger alla deras datorer högsta betyg typ, verkar vara nått skumt.

Permalänk
Medlem

fick svar från ARN idag. Fick också en kopia av Riksdatas svar till ARN.
Jag hade "krävt" att få 1000:- avdrag för grafikkortet och 700:- för frakten (efter tre månaders väntetid anser jag, och många andra seriösa företag, att det är "goodwill" att bjuda på frakten). Som svar hade Riksdata skrivit att jag inte bör få avdrag för frakten eftersom paketet inte vägde mindre... puckon...
Och sedan påstod de också att ett Radeon 9800 128Mb och ett Radeon 9600Pro 256Mb kostar lika mycket och anser därmed att jag inte bör få avdrag... Stackars Riksdata, de vet ju inte ens vad komponenter kostar. Inte undra på att allt går åt hellskotta...

Visa signatur

| Ryzen 9 5900X | Noctua NH-D15 | 32Gb DDR4 Corsair Vengeance LPX 3600MHz | 500GB Samsung 980 Pro NVMe M.2 | 1TB WD Black NVMe M.2 | EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA | MSI MEG X570 UNIFY | Fractal Design Define 7 Compact |

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Foppemoa
fick svar från ARN idag. Fick också en kopia av Riksdatas svar till ARN.
Jag hade "krävt" att få 1000:- avdrag för grafikkortet och 700:- för frakten (efter tre månaders väntetid anser jag, och många andra seriösa företag, att det är "goodwill" att bjuda på frakten). Som svar hade Riksdata skrivit att jag inte bör få avdrag för frakten eftersom paketet inte vägde mindre... puckon...
Och sedan påstod de också att ett Radeon 9800 128Mb och ett Radeon 9600Pro 256Mb kostar lika mycket och anser därmed att jag inte bör få avdrag... Stackars Riksdata, de vet ju inte ens vad komponenter kostar. Inte undra på att allt går åt hellskotta...

Vad sa ARN då?

Visa signatur

11600K@5.1 GHz + 32GB Corsair Vengeance RGB PRO 3200@3400 MHz + MSI RTX 2080 Super Gaming X Trio +
WDC Blue SN550 1TB + Black OEM SN730 500GB + Kingston A1000 480GB + A2000 500GB + NV2 1TB + 2TB R10 + RGB most of THE THINGS! + Corsair 4000D Airflow + 2*ZyXEL NSA326 2*3TB @ R1 + Netgear RN2100 4*3TB @ R10 + RN204 4*4TB @ R5 + Synology DS216j 2*4TB @ SHR R1 + DS418 4*8TB @ SHR R6

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Vicotnik
Antecknar..

Dataprince
Stopshop
Riksdata

Tre företag jag förhoppningsvis aldrig kommer att ha någonting med att göra.

Ber att få lägga till Bedawid data AB till listan på suspekta, kundhatande företag...

Visa signatur

"Kan man koppla hårddisken direkt på internet?"

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lola
Ber att få lägga till Bedawid data AB till listan på suspekta, kundhatande företag...

Berätta varför, annars är ditt inlägg helt värdelöst :).