Permalänk
Medlem

Nu är det tomtar i burken

Windows XP / Linux
AMD XP 1800+
512 DDR-ram
GeForce2MX
Epox 8KHA+

Ja, verkligen... Jag har haft problem förut med att datorn låser sig ibland samt att jag hade en irriterande fläkt på nordbryggan som vibrerade. Slet bort den och har numera en bordsfläkt som blåser rätt in i burken. En nordbrygge-fläkt är på gång hem.

Det skumma är att den låser sig så fort man startar om datorn. Själva "klicket" kommer men inga IDE enheter snurrar upp, varken HD's eller CD's. CD:n går ej att mata ut. Låter man den stå och vänta nåra minuter så startar den om själv och vips så rullar IDE enheterna igång.

Eftersom jag är en så enormt stressad person så får jag slita ut strömsladden, trycka några hundra gånger på power-knappen och sedan sätta i den igen. Ibland funkar det, ibland inte..

Några tips? Är det nordbryggans värme-problem som strular?

CPU-temp: 41-43 grader vid arbete
System: 21 grader (rumstemp)

Visa signatur

Workstation 1: AMD Athlon XP 1800+ @ 1600mhz w/ 512mb DDR RAM, 120gb HD

Permalänk

Tja det är ju jul så tomtarna vet man aldrig var man har dom ! haha

Sorry att jag inte vet vad som är fel, men nordbryggekylare är nog bra att ha...

Visa signatur

hollywoodstar

Permalänk
Medlem

Min dator hade problem att posta utan Northbridge kylare..

Permalänk
Medlem

Hmmm... OK... Har ju kylfläns men ingen fläkt... Får skaffa en 4x4cm fläkt och blåsa skiten ur den

Någon som vet var man kan beställa billigt??

Visa signatur

Workstation 1: AMD Athlon XP 1800+ @ 1600mhz w/ 512mb DDR RAM, 120gb HD