WesternDigital 200gb, medföljande kontrollerkort?

Permalänk
Medlem

WesternDigital 200gb, medföljande kontrollerkort?

Funderar över att köpa mig en till disk, och har läst lite reviewer på några stycken, det jag fastnat för dock är att de flesta reviewerna säger att man får med ett promise ultra100xt2 kort när man köper en WDC2000JB, stämmer verkligen detta? Det skulle ju isf vara väldigt bra, då slipper man ju köpa ett sådant själv. Har nämnligen ingen plats kvar för hårddiskar, så jag måste hursomhelst ha ett IDE kort, så om det följer med WD disken så sparar man ju 3-400kr..

En till fråga till:
http://www.datorbutiken.com/se/default.php?artId=WDC200JB-FUA...
är ju med vätskelager, borde inte den heta PB då eller? Och följer det med ett promisekort även till den?

Tacksam för svar.

Visa signatur

The difference between stupidity and genius - the latter has limits

Permalänk
Medlem

Kontrollerkort följer inte med i bulkversionen. Sen tycker jag inte att du ska köpa 200GB-versionen eftersom den bara har 66GB-plattor. Köp antingen 160 eller 250GB då dessa har 80GB-plattor.

Visa signatur

[ Adopt, Adapt and Apply ]

Permalänk
Medlem

ok, men vad spelar det för roll om den har 66gb plattor istället för 80gb plattor då?

Visa signatur

The difference between stupidity and genius - the latter has limits

Permalänk
Medlem

När jag i somras köpte min WD 200 (som nu är såld) så fick jag med kontrollerkort, vilket var en överaskning HDD'n beställde jag via Ebay, ifrån Staterna.

Visa signatur

Intel Core i5 3570k @ 4.2 / ASRock Z77E-ITX / Sapphire 7950 OC @ 1150/6200 / A-Data 8GB 1600MHz / Kingston V300 120GB + WD 3 TB / Noctua NH-L12 / Bitfenix Prodigy / bq! E9-CM 480W / LG IPS236V / Ett fan av tysta datorer.

Permalänk
Medlem

Hur vet man förresten om det är bulk eller retail som säljs i nätbutikerna? Det står ju varken bulk eller retail i namnet, måste man ta och maila och fråga tro, eller är det nån här som vet?

Visa signatur

The difference between stupidity and genius - the latter has limits