Permalänk

Lifebook som viner

Goddagens!

Jag har ett probbs med frugans lifebook.
När man laddar den så viner den, småvisslar ibland nästan.
ganska mkt åsså.
Tillräckligt för att man ska bli irriterad.
Den låter mer o mer ju fullare batteriet blir..

Några tips?

Permalänk

Jag har hört att detta är ett problem med pentium M processorn, att den kan vina på det sättet när den arbetar, men jag har inte nån aning om man kan lösa det på något sätt.

Sitter det en pentium M processor i, eller något annat?

Visa signatur

Dator: Dell inspiron 8600, 1.7 ghz Pentium M, 60Gb + 250 Gb externt, 9600 pro, DVD+RW
Kamera: IXUS 430

Permalänk

det ar nog for att den suger

kanske ar flakten? ar den ny?

Visa signatur

Ride wit me, or collide wit me
jag älskar trådar som spårar ur redan vid första inlägget :)

Permalänk

Hm,
Den låter fast datorn inte är på.
Bara man har laddaren i så låter den

Permalänk
Medlem

Hm... tror att kondingar kan börja låta, har nåt med att göra att de kommer i nån svägning eller så, dom har ju switchande agg... Fråga i elektronikforumet www.geekjoan.com/forum

Visa signatur

A legacy of pride, A future of promise
gusvo085.mine.nu

Permalänk
Medlem

Det är troligtvis en laddningsregulator som arbetar med switchning. DVS i stället för att ändra sin resistans och omvandla energin till värme så slår den av och på spänningen väldigt fort, dvs pulsar eller switchar den. Och för att reglera spänning/ström så ändrar den bredden eller tiden på pulserna. Notera att detta är en väldigt förenklad förklaring. Och jag är väl inte världsbäst på att förklara.

Det är i alla fall denna switchning som du hör som ett vinande/pipande. Anledningen till att det hörs mer när batteriet börjar bli fullt är antagligen att pulsbredden blir mindre och ljudet då framträder bättre.

Så om du vill ha en specifik del som låter så är det troligen en drossel(spole). Koppartrådarna i dem kan börja viberera och därigoem ge denna typ av ljud. Det kan hjälpa att måla dem med nagellack. Fast då bör man veta vad man gör. Har ni garanti kvar på datorn, använd den! Helt klart en felkonstruktion om enligt mig. För det första att de valde en switchfrekvens inom det hörbara området och att de har komponenter som ger ifrån sig irriterande ljud som inte bör förekomma under normalt användande.

EnbersBuskE, om Intels processorer börjar låta så har de helt klart överträffat sig själva! Lol!

Visa signatur

AMD Athlon XP 2000+(Palomino) | 512MiB DDR333 | Gigabyte GA-7VRXP | Point of View GeForce 4 Ti4200 XP | 2x IBM Deskstar 80GB i Raid 0 | Chieftec Dragon | Win2k |

AMD Ryzen R7 5700X | 16GiB DDR4 3200 CL14 | MSI B450 Tomahawk II | Sapphire RX5700 Pulse | Intel 660p 1TiB | Nanoxia Deep Silence | AOC CQ32G1 144Hz 1440p | Win 10 |

Permalänk

Ok,
Tackar för svaren