Handla i bankok

Permalänk
Medlem

Handla i bankok

Hej jag har en kompis som ska åka till thailand nu i januari.
Jag tänkte be honom att skicka hem en mp3 hd spelare.
Typ iriver 120 eller ipod.

Finns det någon bra sida där man kan se priser i thailand?
Funkar det i sverige, för dom har väl 220 volt i thailand?
Andra nackdelar/risker förutom språket men det ska väl finnas med engelska menyer antar jag.

Om man skickar det som paket vad gör tullen med det, hur stor risk är det att tullen lägger på skatt.
Tips på hur man ska skicka för att undkomma skatt osv.

Permalänk
Medlem

Ang priser så tror jag inte det, inte lika poppis här som där.
Min iPod fick jag dock 2k billigare där och det var i hos en riktig apple-butik. Eftersom jag är thai fick jag även 14GB musik på plats gratis

Ja, fungerar alldeles utmärkt här i Sverige med...

Engelska menyer finns såklart! Du kan alltid "flasha" senare så du även kan få svenska (valbart på iPod, håller hårt på engelska dock )

Om du skickar det som paket, förutsatt att paketet kommer så långt som till tullen och inte försvinner spårlöst så kan det tullas. Kan även gå igenom som gåva, vet inte vad gåvo-värdet får vara.

Permalänk
Medlem

Kommer han inte tillbaka till Sverige? Låter ovanligt dumt att skicka den.

Permalänk
Medlem

Tog hem en dvd spelare därifrån i fredags

Permalänk
Medlem

Jo han kommer tillbaka men han ska ju vara där i tre månader, vill ju ha den nu.
Om man skickar den är det stor risk att den kommer bort?

Permalänk

Låter korkat att skicka den, tar han den i väskan finns det ingen risk för tullkrångel och moms-pålägg och liknande...

Visa signatur

Macbook PRO, 2.33Ghz, 3Gb RAM.

Permalänk
Medlem

Jo det kanske, vill man vara snål får man vänta

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av SwinginStan
Låter korkat att skicka den, tar han den i väskan finns det ingen risk för tullkrångel och moms-pålägg och liknande...

Rätta mig om jag har fel men är det inte så att man bara får ta med sig saker av ett visst värde? Iofs skulle dem få bevisa att man verkligen köpt den i thailand då... så att ha den i orginalförpackning kanske inte är att rekommendera. Det gjorde jag dock och tullen var som vanligt inaktiv.