Hårddisk eller CD-R skivor

Permalänk
Medlem

Hårddisk eller CD-R skivor

Jag har märkt att jag börjar få väldigt fullt på min hårddisk av allt skrot som jag producerar men inte vill slänga bort. Så jag vandrar in på db och kollar lite priser. Kommer fram till att jag skulle vilja köra två stycken SATA diskar i RAID för att få lite prestandaökning med på köpet. Tycker det är viktigt med ljudnivå så jag väljer då Seagate Barracuda 7200.7 160GB efter att ha kommit fram till att den är billigare/GB än 120GBaren.
160GB: 1235:-/160GB = 7.71875 kronor/GB
120GB: 945:-/120GB = 7.875 kronor/GB

Då kommer jag på att man kanske inte ska slösa så mycket pengar och skaffa en massa CD-R skivor istället. Letar fram nått som verkar bra och lägger det i korgen istället, väljer TDK för att jag har bra erfarenheter av dessa och att de brukar se bra ut. Blev ett 50 pack 700MB skivor. Bara för skojs skull kommer jag på idén att räkna ut hur mycket billigare det blir:
50*700MB = 35 000MB som är samma sak som 35 hårddiskGB (alla vet ju att hårddisktillverkarna skriver 120GB och menar 120 000MB eller liknande)
279:-/35GB = 7.9714 kronor/GB
VATTAFAKK!?! Jag var helt säker på att det var billigare att skaffa CD-R skivor än hårddiskar. Tänkte att det kanske berodde på att jag hade valt lite dyrare CD-R skivor, kollar med de som kostar 249:-
249:-/35GB = 7.1142 kronor/GB
Okej, då ligger CD-R skivorna under de dyra diskarna, men om jag tar billiga diskar då? Fortsätter med Seagate:
80GB: 399:-/80GB = 4.9875 kronor/GB (holy crap vad billigt!)
120GB: 765:-/120GB = 6.375 kronor/GB
160GB: 1025:-/160GB = 6.40625 kronor/GB
Det är helt enkelt billigare att köpa hårddiskar än CD-R skivor. Dessutom: Vem tycker inte bättre om en till hårddisk än en massa CD-R skivor som man måste jobba en massa med?
Tycker att det här borde synas i någon FAQ eller liknande så att folk vet. Tror att det är ganska många som inte tänker på att det kan vara billigare att köpa äkta vara ^^

Iofs så börjar klockan närma sig 3 så om det finns fel i beräkningarna så är inte det helt omöjligt.

Visa signatur

HEPC: -[ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac]-[AMD Ryzen 2700X]-[G.Skill TridentZ RGB 2x16 GB@3333 MT/s]-[Corsair ST600 Platinum]-[be quiet Dark Rock Pro 4]-[Intel 660p 2 TB]-[Gigabyte 2080 Gaming OC]-

Permalänk
Medlem

25-pack DVD+R billigaste = 222 kronor. Blir ungefär 117 GB. Du får då ingen 120 GB hårddisk för det priset.....

Visa signatur

Ryzen 5 7600X
ASUS TUF Gaming B650-Plus
1x16 GB RAM
Sapphire Radeon RX 6700 GAMING OC 10GB DDR6 PULSE

Permalänk
Hedersmedlem

Hårddiskar är inte något vidare säkert sätt att lagra data bara.. helt plötsligt kan de skära ihop och då sitter man där med snoppen i brevlådan. såvida man inte kör raid 1 med minst två diskar, men det har du inte direkt räknat in i priset..
Satsa på dvd-r istället. går att få ner till under 3kr/GB. (ritek-bulk från swedisc)

Visa signatur

I have free will but I choose to oscillate

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ykalon
25-pack DVD+R billigaste = 222 kronor. Blir ungefär 117 GB. Du får då ingen 120 GB hårddisk för det priset.....

och vart köper man dom skivorna?

Visa signatur

"Det är svårt att kontrollera studsar, det kan man inte ens göra i verkliga livet."

Permalänk
Medlem

datorbutiken har juh några 80gb'are för 399kr köp 4st sådanna för 1600kr

5kr/Gb ellernått

Visa signatur

Kör väl en klassisk signatur:
9900K @ 5GHz/128GB 3200MHz DDR4/3x1TB NVME/6800XT på Aorus Z390 Elite
Samsung C34F791, Svive 34C801, Xiaomi 34", Logitech MX Master 3 + G512...
Behöver för jobb, ej gamer.

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Ryzen 5 7600X
ASUS TUF Gaming B650-Plus
1x16 GB RAM
Sapphire Radeon RX 6700 GAMING OC 10GB DDR6 PULSE

Permalänk
Medlem

Hårddiskar och "lösa skivor" har ju ändå ganska olika användningsområde. En CD/DVD går lätt att ta med sig, riskerar inte att krascha eller ätas upp av virus, och blir förmodligen inte stulen om datorn blir det. Å andra sidan är den långsam, liten (man måste byta skiva ofta, jämfört med en HD), och inte omkrivbar hursomhelst. Båda har sida sidor, och det jag använder DVD-R / CD-R till skulle jag inte vilja ha hårddisken till, oavsett pris.

Visa signatur

Min dator är tuffare än din.

Permalänk
Medlem

Ja asså - diskar för 5 kr/GB är ju inte fel - beställde ett par igår. Cudan är väl ingen höjdare men duger till backup.

Bränner en CD i veckan = 50 st/år. Hur lång livstid har dessa i snitt? Tja, 50% är slängda efter ett år och de resterande är till 50% slängda efter 2 år osv.

Föredrar backupdiskar i kasetter som kan flyttas runt mellan burkarna. Diskar är ju avsevärt snabbare och mer användbara som media än CD/DVD. En backupdisk kör man ju bara några timmar i veckan så den bör hålla längre än 24/7 diskar. Äldre diskar kan man ju låta gå i pension som backupdisk så duger dom nåt år till.

Väljer man DVD så blir det till att skaffa DVD-brännare till de andra burkarna också eller backa över hemmaLANet. Långsammare och mindre flexibelt än diskar.

Så för min del är saken klar att diskar är: Snabbare, betydligt mer användbara och ekonomiska i jämförelse med DVD. Bra är annars att ha en CD-RW för att skapa bootbara CD samt vissa säkerhetsbackupper.

Därtill kan ju nämnas att DVD inte är riktigt moget ännu - kommer nya tekniker hela tiden - folk tycks ha problem med DVD-media.