Finns det nån chans för min Dl-604?

Permalänk
Medlem

Finns det nån chans för min Dl-604?

Har nu en SMC7400VBR router som jag VERKLIGEN stör mig på!
Har inte port range och kan bara öppna 20 portar verkar det som eftersom det bara finns 20st platser att öppna portar på.

Ja har en D-Link 604 som la av för ett ca halvår sedan.. tänkte om den kanske går att rädda på nå vänster.. Garantin har ja säkert inte kvar på den man ack så ja vill att den ska leva!!

När man pluggar in den så får den ström och kopplar jag in kabeln från ADSL modemet till WAN porten så lyser inget.. testar jag kopplade denna kabel i 1 resp 2, 3 och 4e porten så börjar det lysa när dom går in i alla utom port 1. Så.. den må vell va pajj då.. plus att WAN porten inte lyser om jag stoppar in den där då..
Men.. ja har haft upp den här tidigare och kikat i den men inte hittat nåt som ja tycker verkar knasigt... finns det nån trollkarl där ute som kan hjälpa mig?

Visa signatur

Been leveling up since 1983

Permalänk

De routrarna är verkligen skit, våran gick sönder och är bytt, en kompis DI-604 funkar inte...Och en annan som har en likadan tar skitlång tid att koppla upp ibland.

Visa signatur

XP-m 2400+, DFI Lanparty NFII Rev. B, 3x256mb Mushkin PC3500 LvlII BH5, Sapphire 9800pro 128mb, Lian Li PC70, Tagan 380w, 440gb hdd
Kylning: DD TDX, DD Maze4 GPU, Eheim 1048, BIX II

Permalänk

D-Link har 2års garanti på sina grejer så garanti borde du ha kvar. Ring och kolla med dem om du är osäker.

http://www.dlink.se/support/rma.asp

LikeUnigo: Det var problem med dessa modeller ett tag, ja. Men nu är de ombyggda och har riktig kylning så nu fungerar de betydligt bättre. Sen måste man ta i beaktande att det är en produkt riktad till hemma användare med krav på lågt pris och därmed kan man aldrig förvänta sig top kvalitet på grejerna. Vill man ha bra kvalitet så är det bara till att punga ut lite mera pengar, så är det med allting.

Visa signatur

www.crille.se | info@crille.se | "Men får gudsskull.. sluta med uglypeople.. painrichen sprutar inte precis crème bonjour..." -Greken

Permalänk
Medlem

Enligt http://www.datorbutiken.com/se/default.php?artId=DI-604 så är det 5 års garanti, även http://www.dustin.se/Shopping/ProductDetail.asp?PID=501004445... skriver 5 år - har felanmält mina och fick den första tillbaka idag - ska testas i morgon

EDIT: Dock är det nog som Frithioff säger nedan.

Permalänk

Eftersom han har öppnat den så har han förverkat sin garanti även om han hade någon.

Permalänk
Medlem

Även om garantin finns kvar så lär ja int hitta kvittot på det.. heh..

Visa signatur

Been leveling up since 1983