Allt från Computex 2023

Asus moderkortsproblem

Permalänk
Melding Plague

Asus moderkortsproblem

<img src="http://www.sweclockers.com/img/ico_note.gif" alt="Nyhet"><b class="red">Asus moderkortsproblem</b> <small class="small">Torsdag den 5 Februari 2004 Herman<br /></small>
Läste över hos <a href="http://www.network.se/komponent/default.asp?mer=403#403" target="_blank" >Network Komponent</a> att tillverkarna Abit och Asus har köpt bristfälliga komponenter och satt dem på nya moderkort. Bland annat handlar det om Asus K8V Deluxe där bristfälliga kondensatorer kan deformeras under användning. Vi har ingen officiell information men troligen handlar det även om Abits KV8-MAX3 också.<br /><br />Det har ryktats att en stor tysk distributör har stämt Asus för den bristande kvalitén. Asus har skrivit en liten <a href="http://www.asus.com.tw/support/faq/qanda.aspx?KB_ID=85257" target="_blank" >FAQ</a> som behandlar ämnet.<br /><br /><i>Uppdatering:</I> Det verkar som detta parti med moderkort även har nått Sverige. Nedan har våran Öjvind fotat sitt Asus KV8 på hur det kan se ut:<br /><br /><img src="http://www.sweclockers.com/nyhetsbilder/040205_asus_kv8.jpg" border="1" ALT="Bristfällig kvalité på kondensatorer"><p>
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
<tr><td width="50%"><small class="small"> </small></td>
<td width="50%"><p align="right"><a href="http://forum.sweclockers.com/showthread.php?threadid=242168">Kommentera</a> | <a href="http://www.sweclockers.com/html/felanmal.php">Felanmäl</a></p></td></tr></table><p>

Visa signatur

Observera att samma trivselregler gäller i kommentarstrådarna som i övriga forumet och att brott mot dessa leder till avstängning. Kontakta redaktionen om du vill uppmärksamma fel i artikeln eller framföra andra synpunkter.

Permalänk
Medlem

Var väl nån här på Swclock som kollat upp det där och såg att hans ASUS K8V Deluxe hade de där felaktiga kondensatorerna. Vet inte om han köpte kortet i Sverige dock.

Visa signatur

ASUS ROG Crosshair X670E Gene| AMD Ryzen 9 7900X| Custom Watercooling| WD Black SN850X 1TB + WD Black SN850X 2TB| 2 x Patriot Viper Venom 32GB (2 x 16GB) 6200MHz CL 30-38-38-36-38| AMD Radeon RX 7900 XTX| EVE Spectrum 4K| MSI MPG A1000G PCIE5 1000W| Lian Li O-11 EVO| Windows 11 Pro

Permalänk
Medlem

haha,, har haft ett sådan, skicakde tillbakka mit för två veckor sen och sitter fortfarande och väntar på ett nyr...
finns mågna osm jag snackat med som haft problem med kondensatorernea..
två av mina läckte..

Visa signatur

I7 2600K @4450 16gb @1666 ,Gainward Good 2* Gtx 580 Sli , Corsair AX850w , Nzxt H2, Benq XL2410T

Permalänk
Medlem

Det var ju inte kul att höra att det var just Abit och Asus som haft dessa problem. Jag har länge associerat just dem två till god kvalitet och smarta byggen. Detta var verkligen trist att höra, kan en sådan grej komma igenom kvalitetskontrollerna så undrar man ju hur mycket annat som kan komma igenom...

Visa signatur

Det är vetenskapligt bevisat att forskning orsakar cancer hos möss

Permalänk
Medlem

på mitt PoV grafikkort så banga kondensatorerna ut, fick byta ut 5st själv. När jag sen skrev till DB och klagade så sa dom att jag måste vända mig till PoV om dom ska laga det.. så jag förmodar det kommer bli precis likadant med Asus och Abit. Trist att man har beställt ett Asus K8V deluxe moderkort

Permalänk
Medlem

Så går det när snålheten bedrar visheten.

Visa signatur

Nej är också service.

Permalänk
Medlem

Jag trodde det var ett gammalt problem. Tidigare på Slot A moderkorten så köpte de in och använde dåliga kondensatorer som var kopior på de bra kondensatorerna.

Permalänk
Medlem

Deja vú, att inte Abit lärt sig sen förra gången, det var ju inte så länge sedan...

Permalänk
Hedersmedlem

Katastrof om det är sant, skall bli intressant och se vad ABIT har att säga om det hela, ASUS verkar ju redan ha "erkänt".

Och Öjvind, du vet väl att man inte skall svetsa på kondingarna ;D

Visa signatur

"En gång ingen gång, två gånger en gånggång"

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av nizenco
Katastrof om det är sant, skall bli intressant och se vad ABIT har att säga om det hela, ASUS verkar ju redan ha "erkänt".

Och Öjvind, du vet väl att man inte skall svetsa på kondingarna ;D

Abit erkände förra gången att de råkat få tag på dåliga kondensatorer. Kondensatorerna blev uppsvälda och läckte. Många fick byta ut moderkort men det hjälpte inte heller så endel lödde dit bättre kondensatorer.

Permalänk
Medlem

uaaahh!! den kondigen ser precis likadann ut som på mitt Nya 8rda+ v2.2

går kondingarna sönder slänger jag fan ut datorn nu är jag trött på alla haverier.

Visa signatur

Gigabyte Ds4 Intel E8200 @ 4ghz ,500mhz FSB
Geforce 8800gts @720/1100mhz
2xRaptor @Raid 0

Permalänk
Medlem

Jag har 2st Abit bord som bägge lider av läckande kondensatorer, det värsta är att det rör sig om moderkort från olika "generationer".
BE6 samt KT7Raid, har även haft ett Epox bord som brann av samma orsak (8kha+, vilket förövrigt är det sämsta moderkort jag har haft)

Om det nu är så att Abit än en gång har missat i Q/A så känns det inte alls bra, Asus har jag dock aldrig hört talas om de har haft några större problem dåliga komponenter.

Visa signatur

/havoc

Permalänk
Medlem

måste bara säga att mitt epox-8kha+ fungerar utan problem (iallafall under 155mhz fsb) och haft det i några år osv, hade väll tur

Permalänk
Medlem

Fick det på mitt MSI K7T-Turbo, men det var ju bara att lösa loss konningen och sätta dit en ny. Moderkortet snurrar ännu

Visa signatur

.: Learn the system, Play the system, Break the system :.

Permalänk
Hedersmedlem

Tidigare har jag haft som argument för Asus att de iaf inte snålar med kondingarna som EpoX, Abit m.fl gjort tidigare.. Men nu faller ju det argumentet.

Visa signatur

| Venice 3500+ | A8N-SLI Premium | 2048MB PC3200 | 7900GT | Audigy2 ZS | WD Raptor 74GB |
| Antec P180 | Seasonic 400W | Dell 2405FPW | Kylning: Scythe Ninja, BQ Polar Freezer, två Adda 120mm |

Permalänk
Medlem

Usch då, jag som just beställt ASUS K8V Deluxe från DB :(, har i alla fall mailat db och kollat om dom ska vidta några speciella åtgärder om det skulle visa sig att dom fått in defekta moderkort.

Permalänk

Jag har haft läckande koningar på mitt Giga-byte kort. Garantin hade gått ut, så jag chansade och lödde dit nya. Funkar perfekt! Kondingrana kostade bara några kronor styck...

Permalänk
Medlem

Kör Asus K8V Delux plankan, inköpt i December. Läckande kondingar, har snackat med Datorbutiken där jag köpte det och dom är medvetna om problemet så det är bara kontakta dom och byta ut det (förutsatt att man köpt det där alltså ) Dom får in nya på Tisdag så killen jag pratade med tyckte att jag skulle skicka in det på Måndag så har jag det tillbaka på Onsdag
Kärran funkar nu ändå men den är lite ostabil ibland, lite konstiga grafikproblem i NFS U, men det är nästan bara där jag har märkt något problem.

/ Baz

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av airhead
Deja vú, att inte Abit lärt sig sen förra gången, det var ju inte så länge sedan...

Abit? Trodde nyheten handlade om ASUS

Permalänk
Medlem

Fick följande svar från datorbutiken

Jag skrev:
Hej, jag antar att ni på datorbutiken har läst rykten om dom defekta ASUS
moderkorten som sägs cirkulera i världen. Då det är ett exakt sådant, Asus
K8V Deluxe, som jag beställt så blev jag lite orolig, kommer det att vidtas
några speciella åtgärder för att kontrollera moderkortens kvalite eller?
/Mvh Markus Bergström

Och fick följande svar:
Om jag inte minns fel så har vi fått en ny leverans där detta fel är åtgärdat så
det ska inte vara några problem.

Med vänlig hälsning
Daniel/Kundtjänst
datorbutiken.com

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av jimmie.p
Abit? Trodde nyheten handlade om ASUS

läs igen..

Förra gången så var det ju inte bara Abit och sen så var det ju inte Abits fel den gången såvitt jag vet.

Men riktigt trist.
Som sagt köper man moderkort på nätbutiker så får man oftast skicka in det till tillverkaren själv.

Jag skulle bli riktigt irriterad om jag blev köpt ett nytt kort som var drabbat.

Permalänk
Medlem

Knappast ett nytt problem. I en industri med mindre och mindre marginaler så gör tillverkarna vad de kan för att rationalisera produktionen. Bra att felen uppmärksammas iaf och att konsumenter visar att de inte tolerar sådana brott i kvaliteten.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av The_Ace
Knappast ett nytt problem. I en industri med mindre och mindre marginaler så gör tillverkarna vad de kan för att rationalisera produktionen. Bra att felen uppmärksammas iaf och att konsumenter visar att de inte tolerar sådana brott i kvaliteten.

Jo, men ASUS och Abit står ju för många av de exklusivare moderkorten som är jusst extra dyra och påkostade för att sådana här fel inte ska inträffa.

Permalänk
Medlem

Fan, jag som precis köpt ett KV8-MAX3...
Kan man konstatera felet genom att titta på kortet?
Det är inte använt ännu (väntar på CPU), eller är det nåt som kommer efter att man använt det?

Visa signatur

Intel Core i5 12600K | MSI Pro Z690-A DDR4 Wifi | MSI RTX 3080 Ventus 3X Plus | 4x8 GB G.SKILL Trident Z RGB 3200MHz | Samsung 970 EVO 500GB | Seasonic Focus+ Gold 750W | Corsair Obsidian 500D | LG 34GN850

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av tomjut
Fan, jag som precis köpt ett KV8-MAX3...
Kan man konstatera felet genom att titta på kortet?
Det är inte använt ännu (väntar på CPU), eller är det nåt som kommer efter att man använt det?

Du kan inte se felet innan du har kört igång datorn, om nu inte tillverkaren släpper iväg trasiga produkter från fabrik, vilket inte borde vara ofta.
Det man ser är som på bilden i nyheten, att kondensatorn har ändrat form på något sätt eller att den har öppnats i det perforerade krysset på toppen.

Visa signatur

*Signatur raderad 2003-12-31 09:58* Utloggningslänkar är inte snälla /Mental:D (Mental söp bort min signatur vid nyår).
Inloggningslänkar då?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av echo
Jo, men ASUS och Abit står ju för många av de exklusivare moderkorten som är jusst extra dyra och påkostade för att sådana här fel inte ska inträffa.

http://www.spectrum.ieee.org/WEBONLY/resource/feb03/ncap.html

Därför har jag personligen inte valt Abit m-kort.
Men med den "lilla" förtjänst det finns på datorprodukter så kommer dessa problem åter upprepas.
Inga "märken" går säkra från sådant här, kan ju bara hoppas att Abot och Asus har köpt upp hela batchen med dåliga kondingar.

Visa signatur

Msi Z87-G41, i5 4670K, Asus Strix Gaming GTX 1070, Corsair 2x4096 mb 1600Mhz Vengeance, ssd disk Intel 520 180Gb, Corsair CX 600W, Chieftec chassi, Win 7.

Permalänk

Mitt kort, ett ASUS KV8 Deluxe, var paj redan när jag fick hem det, syntes tydligt på kondensatorerna att de var spruckna, och att elektrolyten hade läckt ut, sitter nu och väntar på ett nytt från datorbutiken, och hoppas verkligen att de kontrollerar kortet innan det skickas

Visa signatur

Same shit, different day

Permalänk
Medlem

Många av oss sitter på tickande datorer som bara väntar på att pajja. Hur kul skulle de vara om äns 10-15 000:- dator gick upp i rök och man fick elektrolyt på benet eller i ansiktet? Undra om Shuttle har det här problemet, ett dyrare moderkort är bevisligen inte en garanti på att det håller bättre.

Permalänk

Tre av mina kondensatorer har läckt... usch =/

Visa signatur

i7 920 | HD 5870 Xfire| Asus P7TD Deluxe | RAM - 6 gb 1866 mhz |
(X) Accuratea

Permalänk
Medlem

Är det nån som vet vilka Abit moderkort det rör sig om?