Kompabilitetsproblem

Permalänk
Medlem

Kompabilitetsproblem

Min far har just köpt nytt moderkort, processor och minne.

Innan han köpte detta var allt frid och fröjd, förutom att den var slö då. Nu är den instabil som fan och hänger sig ofta, det står disc boot failure och en massa annat när man startar.

Moderkortet är ett Soltek och disken är en Fujitsu 20 Gb.

Jag tog med hans disk hem till mig och provade den i min dator, och då verkar den funka. Jag installerade även windows och det gick fint.

Nån som vet ifall dessa två märken är en dålig kombination?

Visa signatur

Elektrolux Kyl/Frys | 4-plattors AEG-spis med ugn | Philips brödrost | 1200W Philips vattenkokare | AFK elvisp | Allt kopplat till 230V 50Hz 10A.
Klaga inte på mina inlägg, jag kan ha varit full när jag skrev dem.

Permalänk
Medlem

Soltek vadåförnågot mobo?
har ägt ett, sålde fort som fan felbyggt från fabrik å satans ostabilt som du säger men apps osv crashade gämt å jag fastslog mobot som probölemet då igen anna komponen vissade fel men nytt mobo löste det. Kompisen bran det 2st för vid boot med några månaders mellanrum helt utan förvarning. Igen jag känner har varit direckt nöjd med soltek det är det ända jag har å säga dom det märket och deras usla rent ut sagt kassa tykna support som desutom ska ha 600-700 pix för å fixa fabrikationsfel på mobot. Nepp soltek osar det problem låg väg enligt min å anndras erfarenhet.