Kopiera allt innehåll på en hårddisk?

Permalänk
Medlem

Kopiera allt innehåll på en hårddisk?

Jag har en separat 20GB-disk med Gentoo installerat på, men den disken har börjat vina på ett mycket högljutt sätt så jag är rädd att den börjar gå sönder. Den låter så mycket att man inte klarar av att sitta vid datorn utan att lyssna på musik med omslutande lurar.

Jag har även en 60gb-disk med windows installerat på, med 2 NTFSpartitioner.

Jag har tänkt att köpa en ny hdd på 120GB och då vill jag stuva om lite bland mina partitioner på de 2 hårddiskarna.

Såhär ser det ut nu:

/dev/hda (60gb)
------------
hda1 -> Windows System NTFS
hda2 -> Extended Partition (hade fler delpart. än hda5 förut)
hda5 -> DATA NTFS (ligger inom hda2)

/dev/hdb (20gb hemskt ljudande)
------------
hdb1 -> Linux Boot Ext2
hdb2 -> Linux Swap
hdb3 -> Linux Data ReiserFS

Jag har ännu inte bestämt mig för hur vad som skall ligga vart när den nya disken anländer, men jag skulle vilja veta vad jag har för möjligheter att flytta/kopiera de olika partitionerna utan att behöva installera om och hålla på. Går det att med något verktyg flytta data mellan diskar på sån låg nivå att ingen information går förlorad?

Går detta att fixa med något diskkloningsverktyg mån tro?

Visa signatur

Test

Permalänk
Medlem

Det går att fixa med tex Ghost. Då kan du välja hur stora partitionerna ska bli på den nya disken.

Visa signatur

Asus P9X79 | Xeon 1680v2@4.4Ghz | X61 Kraken | 24gb Corsair Dominator | Intel 750 400gb | XFX 6800XT Merc 319

Permalänk
Medlem

Ok. Och Norton Ghost har stöd för dessa partitionstyper/filsystem?

Visa signatur

Test

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Asus P9X79 | Xeon 1680v2@4.4Ghz | X61 Kraken | 24gb Corsair Dominator | Intel 750 400gb | XFX 6800XT Merc 319

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Korgan
Ja det ser så ut.

http://enterprisesecurity.symantec.com/products/products.cfm?...

Inte för reiserfs har jag för mig.

Kan vara så att partimage klarar det.

Permalänk
Medlem

Skapa linux-partitioner på en hel disk, formatera partitionerna, kopiera över alla filer, editera fstab och lilo.conf, kör lilo, starta om.

Visa signatur

kill -s SIGCHLD `pidof Kenny`
bash: Oh my god, they killed Kenny
init: You Bastards