Permalänk
Avstängd

nätagregatet

ska nätagregatet sitta med fläkten neråt eller upp?

Visa signatur

Messerschmitt Owns Your Ass

Permalänk

om du syftar på ett dual-fan aggregrat, så är det många som vill nyttja den inre fläkten på nätagget att suga in varmluft från cpu och transportera ut denna via den yttre fläkten -
denna idé är bra, men det är två saker som är motsägelsefulla för min del.

1- på mitt datorchassi är bakstycket ( skruvhålen) till nätagget gjort så att den inre extrafläkten till nätagget hamnar uppåt mot "taket"vilket gör att man i såfall själv får modifiera plåten för att den skall passa ett uppochner vänt nätagg.
2- jag ställde denna fråga till cheiftec.com och fick till svar att extrafläkten inte fanns där för att ge extra kylning till cpu, utan för att förbättar den egna kylningen av nätagget, vilket då tyder på att extrafläkten skall vara monterad uppåt ( helst med en luftspalt kvar till "taket".

Jag har testat båda alternativen och tja hugget som stucket, om man har en bra allmän-ventilation i lådan. kanske kan variera beroende på chassistorlek oxå.

Visa signatur

Intel E6750 - Gigabyte G33M-DS2R - 3x1024mb PC6400 - Integrerad Intel grafik - WD 500GB Sata2 - Benq 1625 - Cooltek 600w- XP sp2