Permalänk

Bara att slänga?

Gjorde ett stort misstag igår. Skulle koppla lite lysdiodrar till SB 5V.

Hade glömt att slå av spänningen så när jag råkade sätta +5volt mot chassit som fungerar som jord så började det lukta lite konstig. Efter det så gick det inte att starta datorn.

Kortslöt någonting.

Nätagregatet funkar bra, så skulle tro att det är moderkortet.

Eller vad skulle det annars vara?

Några förslag om vad jag kan göra eller är det bara att kasta??

Visa signatur

JoBj

Permalänk
Medlem

Inge bra att köra in +5 i chassi Gjort det en gång och moderkortet flög...vettefan om det är det som hänt dig..

Du säger att nätagget fungerar, har du en annan dator att testa allt annat i?

Visa signatur

Kör väl en klassisk signatur:
9900K @ 5GHz/128GB 3200MHz DDR4/3x1TB NVME/6800XT på Aorus Z390 Elite
Samsung C34F791, Svive 34C801, Xiaomi 34", Logitech MX Master 3 + G512...
Behöver för jobb, ej gamer.

Permalänk
Medlem

Testa att dra ut strömsladden till moderkortet och sen sätt i det igen och starta... Gjorde samma sak fast jags stoppa in en CD-ROM när strömmen va på :s Dumt gjort jag vet men när jag gjorde som jag sa ovan så starta den igen!!

Visa signatur

PSN: ZlimJim (adda gärna)
Live Olimp (adda gärna)
Wii Vetifan :P

Permalänk

Måste pröva det, TACK

Visa signatur

JoBj

Permalänk
Medlem

testa.. men dock kände jag ingen bränd lukt.. det sa bara pang! och så blixtra det till men det gick så fort och jag blev chockad så jag visste inte rikgitg vart blixten kom ifrån.. kan ju gissa på aggregatet hehe.. Uppdatera oss om hur det går med!

Visa signatur

PSN: ZlimJim (adda gärna)
Live Olimp (adda gärna)
Wii Vetifan :P