det verkar som min HDD håller på att krasha. den typ stängs av och sedan startar upp snabbt igen! finns det nått program som ty kan fixa detta? vill inte förlora all min data! jag har en Western Digital 120 gb 8mb cache
[EDIT] Verkar ha gått över nu när jag kylde hårddiskarna lite mer! perfekt
hm.. min 30gbare gjorde så med.. sen la det av och efter ett tag började det igen.. och till slut krashade den!.. så finns det nått program som kan fixa?? typ tabort trasiga sektorer eller liknande!
Asus, jag rekommenderar dig att fixa den eller byta den
Hmm...låter väl som det klassiska Scratch of Death-syndromet. Lite äldre IBM-diskar var ju tydligen ganska så duktiga på att låta ofta och sedan krasha.
Har en 80giggare som sitter i min nu och jag har haft det olustiga ljudet länge men installerade lite extra kylning på hårddisken.
Men som eftersom Edholm verkar ha gjort detsamma så kan man väl bara bistå med det rådet till alla att man ska ha koll på sina hårddiskar och kolla temperaturen på den.
Hmonitor är ett av många program som kan övervaka tempen på hårddisk. Montera en fläkt eller liknande som kyler lite extra på hårddiskarna så slipper man förhoppningsvis en del obehagliga överraskningar.
Jag har en likadan HD och den gör likadant den med. Den har hållit på så ett tag nu (1 år ungefär) så jag är inte så orolig längre. Ska dock ta och kolla upp HD tempen.