Vet inte riktigt var jag ska ta vägen eller vad det är fel på egentligen, fast jag skyller på hårddisken.
System:
Asus a7n8e deluxe
WD 36 gb Raptor (har en annan 60 Gb som lagringsutrymme också)
amd 2500 +
Radeon 9800 se
512 Twinmos Ram (2x256)
Problem: Allt fungerar som det ska i vanliga fall, går igenom scandisk, defrag, flytta filer och allt möjligt vad man vill ute i windows, men när jag försöker spela sker det dumheter (testat Warcraft 3, Counterstrike och Prince of Persia).
Hårddisken (tror jag) knäpper till högt (och då menar jag högt), stannar, varvar upp till skitfort, och brummar sen till ett par gånger. En cykel tar fem sekunder kanske, och under tiden händer inte ett piss. Ibland kommer bara en, ibland flera i följd.
Det verkar inte på något vis ha med laddningstider att göra, spelen laddar in som de ska, flyter perfekt när man håller på, och sen lite när det vill så börjar eländet.
Har installerat om allt jag kan komma på, nollställt inställningar och härjat runt i bios:en, vet inte vad jag ska mixtra med bara.