få fram hdd i den här datorn?

Permalänk
Medlem

få fram hdd i den här datorn?

tjena... har ett litet problem här. lika bra att jag förklarar allt från början..
iaf.. det började med att min gammla hdd krashade och jag skulle köpa ny. under tiden så hittar jag en gammal hdd som ligger o skräpar. så jag tar den o installerar xp o kör med den sålänge. nu när jag fått min nya hdd så har jag installerat xp o sånt på den, kopplat den som master och den gammla som slave. skulle nämligen köra över några filer från den gammla. (den som inte krashade då) men när jag kollar i denhär datorn så finns inte den gammla där. båda har win xp pro men jag fattar inte varför den inte vill visa den. om jag kollar i enhets hanteraren så finns den där och ifall jag högerklickar på denhär datorn o väljer hantera>diskhantering så finns den där också. det står även att den gammla hddns diskutrymme inte är alkolerat. hur får jag den att visas i den här datorn?

edit:
komigen nu... nån måste väl veta?

Permalänk
Hedersmedlem

Formatera den med hårddiskhanteraren?

Visa signatur

SWECLOCKERS.COM :: If Quake was done today ::
WS: Gigabyte Z690 UD DDR5 :: Core i5 12600K :: 32 GB RAM :: Geforce RTX 3060 Ti :: 10 GbE NIC :: AOC C32G1 32" :: Seagate FireCuda 530 1TB :: Deepcool Matrexx 55
NAS: SM X10-SLM-F :: Mellanox Connect2X SFP+ :: Intel XL710-QDA1 QSFP+

Permalänk
Medlem

aldrig i livet! har ofärdiga skolarbeten o sånt på den. sen har jag savegames från spel o sånt...

Permalänk
Medlem

Har samma problem, hur fixar man det?

Kom igen jag har panik

Visa signatur

A64 3200+ | Asus K8V deluxe | 1GB pc3200 | Antec Sonata | Connect 3D 9800Pro | 160GB S-ATA Seagate | 200GB S-ATA Seagate | Hyundai L90D+ LCD

Permalänk
Medlem

jag märkte nyss att jag av misstag hade formaterad hårddisken och inte satt någe filsystem på den. så d var därför den inte funkade..

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av NaWi
jag märkte nyss att jag av misstag hade formaterad hårddisken och inte satt någe filsystem på den. så d var därför den inte funkade..

Hur sjutton formaterar du av misstag? Har du en snabbknapp på tangentbordet?

Permalänk
Medlem

oj.

Visa signatur

Asus P5W DH Deluxe i975X | E8600| 7970 | XMS2-6400 |