Permalänk
Medlem

Projekt: Lego

Vart ett bra tag sen jag började bygga chassit och det har vart klart en bra stund. Har det annars förresten på..
http://galleri.sweclockers.com/galleri_visa.php?chassi_id=484

Jag hittade lite bilder på det för en stund sen o tänkte att man lika gärna kan visa de här..

Började sortera lite.. Tröttnade efter en stund men det blev några meter legobitar.

Insåg rätt fort att legot inte skulle räcka så jag plockade fram duplot och började bygga... Efter en liten stund så hade jag kommit en liten bit.

Fortsatte bygga lite och lade dit lite mer udda saker som jag hittade.

Sen började jag lägga in lite saker, byggde "stabila" fästen osv.

Från sidan såg det ut.. tja.. såhär:

Det blev lite komplikationer när jag satte dit moderkortet så helikoptern fick gå. Nu stötte jag också på mitt första egentliga problem. Hur skulle jag sätta dit moderkortet?

Funderade några sekunder innan jag kom på att moderkortet faktiskt har hål som man kan dra snören igenom. Sage och gjort, jag lade moderkortet så det stod nägolunda rakt upp och försökte binda fast överdelen så den inte lutade för mycket. Detta lyckades rätt bra, även om det var lite svårt att sätta dit pci- och agp-korten.

Och kollakollakolla!! Den funkar! Första försöket, inte varje dag sånt händer.

Tja, man skulle väl kunna känna sig nöjd över det där men... Snyggt var det iaf inte. Och stabiliteten, är nog bäst att jag inte pratar om den.

Jag fortsatte bygga, byggde en stabil platta som nätagget kunde stå på... Detta var lite problematiskt då nätagget vägde en hel del. Men det löste sig. Då såg det riktigt tomt ut på "taket" så jag testade med en legobrandstation, men den var alldeles för stor vilket resulterade att jag tog en bra mycket mindre pizzeria.

Nu var det hela klart, det hela stod o skräpade. Det rasade en bit. Sen fick jag ett mail som gjorde att jag började bygga upp den på nytt.

Första saken jag började med var att byta ut snörena som höll uppe moderkortet med legoklossar. Tänkte inte på att ta kort så jag fårväl förklara vilket inte är så svårt. Jag byggde utbuktningar från sidan som gick över mobot. Sen byggde jag bara ned en kloss eller två och vips så satt det hur stabilt som helst. Sedan fortsatte jag även på taket och byggde det hela bra mycket stabilare för att den ska klara av en bilresa. Några bilder på detta färgiga resultat kandu se nedan:

Tja, några timmar tog det. Rätt fräckt att jag klarade att bygga allt i lego till slut, att det sen ser ut som det gör är en annan sak. Får skylla på brist på lego, och kanske lite motivation med. Jag har gjort något som inte alla andra gör såp jag är glad. Hört att det är farligt att vara som alla andra.

Pusspuss

Psst... Ska inte säga nåt om linan som de där bilderna ligger på.. Funkar de inte så finns de på http://81.228.55.2/lego/ . Äkta RIKTIGT adsl!

Permalänk
Medlem

Personligen så ogillar jag sånna här byggen, speciellt när det är alla möjliga färger på de små legobitarna.

Kul iaf att du fick ihop ett chassi av lego.

Permalänk
Medlem

Mycket snyggt! Det är ju snyggt när det är olika färger - ser ju mer äkta ut!

Visa signatur

must!

Permalänk
Medlem

tycker faktiskt lego chassin e rätt snygga

Visa signatur

-After 2000 years, I will be forgotten, and the Time-Loop will close. I will live forever, and you shall meet doom!!

Permalänk
Medlem

Hmm.. Annorlunda är det iaf, och det är det enda jag tänker på

Permalänk
Medlem

Det där var ohyggligt fult..

Visa signatur

Kör väl en klassisk signatur:
9900K @ 5GHz/128GB 3200MHz DDR4/3x1TB NVME/6800XT på Aorus Z390 Elite
Samsung C34F791, Svive 34C801, Xiaomi 34", Logitech MX Master 3 + G512...
Behöver för jobb, ej gamer.

Permalänk
Medlem

har tusan mycke lego här hemma, och jag behöver en ny serverlåda

Visa signatur

Vem vaktar vakterna?

Permalänk
Medlem

fan lite superlim imellan klossarna och du har ett väldigt stablit chassi

Visa signatur

This place it's driving me insane.
Napalm it's burning us all.

Permalänk
Medlem

hehe, riktigt nice. lego e grymt.

Permalänk
Medlem

Eju fusk att använda lim. Känns skönt att det hela lyckades då de flesta sa att det inte skulle gå, att allt skulle rasa...

Och ingen trodde på att jag skulle få dit moderkortet... aja