Trasig hårddisk ?
Problemet:
Fick ett problem med min dator igår, den började bli segare och segare och till slut gick det inte att göra nåt, så till slut fick jag nog och tryckte på reset-knappen. När datorn startades om så kom det upp ett fönster där det stog att datorn hade stängts av på ett felaktigt sätt och man fick välja om man ville starta upp datorn i felsäkert läge eller vanligt, jag valde vanligt. Efter att datorn hade tuggat ett tag så kom det upp en blå skärm där det stod att det var nåt fel på hårdvaran i datorn, så jag, i förhoppningar om att problemet skulle lösa sig, startade om datorn än en gång och samma fenomen uppenbarade sig.
Nu hade jag fått nog av strulet och bestämmde mig för att foramatera om hårddisken, jag bootade från Xp-skivan och valde en vanlig formatering, so far so good, mätaren för hur många procent av hårddisken har formaterats kom upp och hårddisken började tugga, men den kom ingen vart, den stod kvar på noll procent och det lät som den tuggade på samma ställe. Efter att ha väntat i ungefär en kvart så gav jag upp och bestämde mig för en annan strategi, nämligen att reparera den befintliga windowsinstallationen.
Innan den åtgärden så gav jag datorn en chans till att startas som vanligt, allt verkade frid och fröjd, skärm efter skärm kom upp i rätt ordning, men när det kom till den sista skärmen innan windows startas (XP-logga och en rektangel som åker fram och tillbaka) så tuggade sig hårddisken fast där och det hände ingenting.
Nu bestämde jag mig för att genomföra "reparationsstrategin", startade om datorn och bootade från XP-skivan, valde reparation av befintlig windowsinstallation. Till min förvåning så verkar det gå bra. När den proceduren är över så startas datorn om och det tar ungefär fem minuter för windows att starta, i vanliga fall tar det ungefär en minut. När man hamnar i windows så blir allting segt till en början och det tar en evighet för autostart att starta upp de program som körs i bakgrunde, typ Norton och ZoneAlarm. När allting väl hade startat så laddade jag hem varenda patch som fanns till windows via winupdate och sökte igenom datorn efter virus och spyware, allting verkade vara ok. Sedan bestämde jag mig för att köra en fragmentering av hårddisken och då sket det sig, hårddisken började tugga på samma ställe när fragmenteringsprogrammet skulle analysera den.
Övriga noteringar:
Musiken hackar och hela datorn verkar lagga, dock väldigt lite. Annars funkar datorn som vanligt, bara att allting går i slowmotion.
Frågor:
Är hårddisken trasig eller är det nåt annat problem med hård- eller mjukvaran i datorn ?
Går det att reparera hårddisken på något sätt ?
Jag har fortfarane en månad kvar på garantitiden, tror ni att jag kan få en ny av återförsäljarna, SMG (Santech Micro Group) ?
Finns det nåt mer jag kan göra ?
Jag har beställt en Seagate Baracuda 7200.7 ST3120026A 120Gb 7200rpm 8Mb UDMA100 IDE, är det en hårddisk att satsa på ?
Datorn:
P4 2,4 GHz
1024 MB Ram
120 GB hårddisk Deskstar IBM (den som strular)
80 GB Deskstar
Nätagg på 300 W
Club 3D 9800 PRO
Win XP
Moderkort från AOpen 433-45 U2 eller nåt liknande.
| avgå alla | iPad air |