Retur till db ?

Permalänk
Medlem

Retur till db ?

Jag ska skicka tillbaka ett minne som det är fel på till datorbutiken.
Jag har skrivit en returbegäran.
Nu har jag fått en mejl tillbaks.
Jag tror att det är ett automatsvar.
Det står returnummer mm. och vad man ska tänka på när man packar in mm..
Är det bara att skicka tillbaka det nu eller ska man få nåt mer mejl ?

Permalänk

tänk på att packa ner det fint och snyggt, antistatpåse är viktigt. Har du fått returnummer så är det bara att skicka det, glöm inte att skriva returnumert på kuveret/paketet.

Permalänk
Medlem

Okej, tack.
Ja, jag har kvar alla plastgjejer som det var inlindat in när det kom !
Så jag ska använda det..
och antistatpåsen också !

Permalänk
Hedersmedlem

Se tíll att begära fraktlapp!
Annars åker du på att betala frakten in själv

Returer
I samtliga fall en vara återsändes till oss skall vi dessförinnan ha försett kund med ett returnummer. Returen bör vara tydligt märkt med returnummer vid återsändandet. Om varan levererats från oss i ESD-emballage (dvs antistatpåse eller specialkartong som skyddar varan från statisk elektricitet) skall varan även returneras till oss i sådant emballage, i annat fall förverkas garantin. Defekta produkter som returneras till oss bör behandlas som om de vore felfria. Vänligen tillse därför att varan förpackas väl och enligt våra rekommendationer så att varan ej skadas vid återsändandet. Vid minsta osäkerhet om hur varan bör förpackas - kontakta oss! Kund ombesörjer leverans till oss och vid giltigt returärende står vi för frakten tillbaka till kund. I det fall kund är privatkonsument gäller enligt Konsumentköplagen att kund har rätt att få alla eventuella fraktutlägg betalda vid giltigt returärende. Dock har företaget rätt att reglera hur sådan ersättning skall ske. Hos oss kan man begära en s.k fraktlapp som man får tillskickat till sig och kan klistra på paketet. Fraktlapp kan man först begära efter man fått sitt returnr. Vill du ha en fraktlapp - vänligen kontakta oss via e-mail eller telefon och uppge ditt returnr. Utlägg för frakt betalas ej ut i efterhand. Om returärendet ej är giltigt och kund fått frakt betalt i förväg (i normalfallet med fraktlapp) debiteras kund fraktkostnad både tur och retur. Om returanledningen är garanti, eller reklamation, och fel ej kan påvisas, pga otillräcklig dokumentation av fel, om varan ej är defekt, om garantin är utgången eller förverkad, tex pga ovarsamt eller felaktigt handhavande, utgår en avgift om 200:- exkl moms (250:- inkl moms) för hantering och nedlagt arbete + kostnader för leverans tur och retur. Returnummer är giltiga i 14 dagar från det datum returnummer registrerats av oss. Försändelser som saknar returnummer vägras vid ankomst till vårt lager. Försändelser som skickas med mottagningsbevis annat än postens eller annan speditörs, vanligtvis rekommenderat brev eller försändelser vilken skickas mot postförskott, mottages ej av datorbutiken.com. Vi förbehåller oss rätten att ersätta defekt vara med likvärdig i fall identisk vara ej finnes tillgänglig vid tillfället för åtgärd av returnerad vara. Observera att erhållande av returnummer ej är att likställa med godkänt returärende.

Permalänk
Medlem

sen hoppas de inte tar 3 år på sig att returnera ett minne.

Visa signatur

Corsair Carbide 200R chassi med 2x120mm
i3-4370 @ 3,8GHz, 16 GB DDR3 @ 1600 MHz
Asus Geforce GTX 1050 Ti 4GB
Windows 10 Home

Permalänk
Medlem

TACK Mental !
Nu slipper ja betala frakten ju

Permalänk
Medlem

Deras returhantering är snabb. Men dem har lyckats att leverera 2 st trasiga Mustek V560 DVD-spelare hittills. Man börjar bli lite trött på att få trasiga varor. Sen att det inte går att häva köpet är dåligt. Ska bli kul att skicka tillbaka den imorgon.

Visa signatur

Vill ni ha svar från mig underlättar det enormt om ni citerar mig.